Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновация в земеделието – отглеждане на риба и зеленчуци заедно във водна среда

Тази нова екологична технология се нарича аквапоника. Тя е бързо навлизаща иновация в земеделието, като съчетава отглеждането на риба с растителна култура едновременно във водни резервоари.

При тази технология не се използват пестициди, хербициди или химически торове, често включвани в конвенционалното земеделие, обяснява д-р Милена Кръстанова, председател на Сдружение „Аквапоникс България“ и преподавател в Лесотехническия университет.

Принципът на работа на аквапоничната технология е, че в богатата на хранителни вещества вода отглеждането на риба осигурява естествен тор за много зеленолистни зеленчуци, а те помагат за пречистването на водата за рибите. И така полезните бактерии превръщат токсичните отпадъци на рибите в хранителни вещества за растенията.

Една съвършена симбиоза, която ползва природните ресурси без да въздейства отрицателно на околната среда.

„Аквапониката е устойчива, високопроизводителна технология, която съчетава производство на аквакултури в рециркулационна система с биологично отглеждане на растения. Пример е за контролирано екологично земеделие с идеална среда за отглеждане“, разяснява още д-р Кръстанова. Тя подчерта, че важна стъпка за въвеждането на тази технология е откритият образователен и научноизследователски център към Тракийския университет в Стара Загора.

В центъра, с площ 4 декара,  започва отглеждането на зеленолистни зеленчуци като кейл, манголд, пак-чой, а рибата е тилапия, която доказано успешно се развъжда за търговски цели в системата аквапоника. И колкото невероятно да изглежда и да звучи, аквапоникта може да се прилага комбинирано с риби и за производство на грах, боб, чушки, репички, домати, цвекло, зеле, билки и броколи.

Интервю на Агнес Манова с д-р Милена Кръстанова, председател на „Аквапоникс България“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българско участие на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки

Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..

публикувано на 30.04.25 в 09:42

Зелено бъдеще за Падеш

На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Защо хората не застраховат имуществото си?

30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е  нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..

публикувано на 29.04.25 в 10:54

Снимат биографичен игрален филм за Лили Иванова

Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...

публикувано на 29.04.25 в 10:49

10 дни Банско джаз фестивал 2025

Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..

публикувано на 28.04.25 в 14:48

Изложба в Кюстендил разкрива малки късчета българска памет

Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..

публикувано на 28.04.25 в 10:43

Какво трябва да знаем за астрологията?

Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...

публикувано на 28.04.25 в 09:44