Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Москов: Свидетели сме на огромна съпричастност към бягащите от войната хора

Владимир Москов
Снимка: БГНЕС

„Има огромна съпричастност от жителите на общината и района. Много дарения от фирми, от млади хора. Много добра инициатива проведоха  учениците и учителите от Професионалната гимназия „Димитър Талев“ и от гимназията в Сатовча, които събраха средства и хранителни продукти. С хранителни продукти помага и Районното мюфтийство, както и много граждани и фирми от региона“, каза в интервю за Радио Благоевград Владимир Москов, кмет на община Гоце Делчев. Той посочи, че приетите бежанци са 110. Те са  настанени в хотела на общинската зала „Арена – Неврокоп“, в хотела на  Неврокопската митрополия, в село Делчево и няколко семейства - в предоставени безвъзмездно жилища от местни жители. Изхранването им е изцяло от дарения. В близките дни се очаква да пристигнат още 30 жени и деца, бягащи от войната в  Украйна. „Имаме добра координация, опитваме се по някакъв начин да социализираме тези хора, Те когато дойдоха преди три седмици, тази първата група от 43-ма човека бяха с надежда, че след две седмици ще се приберат в родината си, но за съжаление войната продължава, 21 век сме, ненормална работа е да допуснем в Европа, където е цивилизацията на света, да има война, просто е необяснимо. Ние искаме и помагаме на тези хора“, сподели още кметът Москов и  припомни, че голяма част от жителите на град Гоце Делчев и района са потомци на бежанци и знаят за какво става въпрос. 

За общинския бюджет.

„Нашият бюджет е окол 42 млн. лева.  Но за първи път сме притеснени с оглед на ситуацията. За три години успяхме да газифицираме всички учебни  заведения, детски градини, сградата на администрацията, за да отговорим на екологичните изисквания. Обаче сега е проблем голямото покачване на цената на газа, а и на тока. За тока има определени компенсации, но за газта - няма. Надявам се да бъдем компенсирани от държавата. Също така се очертава и проблемът с изпълнение на обекти от оперативната програма „Регионално развитие“. Знаем оскъпяването на строителните материали, имаме два големи проекта: за социалните жилища и за културния дом, за които ни трябват допълнителни средства,  съответно – 600 хиляди лева и близо един милион лева за културния дом.   

За предстоящата среща на местните власти от България и Северна Македония.

Националното сдружение на общините в Република България организира работна среща между 23 български общини от областите Благоевград и Кюстендил и 27-те общини от Североизточен, Източен и Югоизточен регион на Северна Македония., попадащи в обхвата на Програмата за трансгранично сътрудничество между двете държави 2021 –2027 г. Събитието ще се проведе на 31 март – 1 април 2022 година в град Сандански. „Това е една от големите и важните програми за Благоевградска област. Ние гледаме към тази среща с надежда, че ще има повече пари за инфраструктура, за взаимен обмен, за здравеопазване, за култура, за улици, за пътища, за повече проекти за съвместна дейност, за опознаване на младите хора от двете държави. Но отново ще кажа: закъсняхме и ние, и македонците с формирането в двете държави на фондове, които да подсигуряват съвместната дейност. Трансграничната програма помогна до някъде, концентрира съвместната работа, но са малко средствата в тази програма. Имам надежда да бъдат повече. Ако искаме да развиваме нормални отношения, трябва да има и сериозен  финансов ресурс. Ние сме създали основа, има желание и от двете страни. Не сме почувствали някакво неглижирани, въпреки проблемите, свързани с преговорите за европейското членство на Северна Македония. Те са заинтересовани и ние сме заинтересовани да върви нормално сътрудничество във всички сфери“, коментира кметът Владимир Москов. 

Интервюто с Владимир Москов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55