"Носенето на маски не е тежка мярка. Тя не уврежда икономиката, не уврежда личното здраве. Това е един механизъм, с който можем адекватно да контролираме пандемичния процес, без да засягаме икономиката, тоест като мярка носенето на маска е с много ползи и практически без никакви вреди, така че смятам, че те трябва да останат".
"Извънредната епидемична обстановка е по-скоро организационно-юридическа мярка отколкото медицинска", обясни д-р Симиджиев:
"В рамките на тази извънредна епидемична обстановка има и медицински мерки. Това, което се случи, е, че ние прекратяваме извънредната епидемична обстановка заради ниското ниво на разпространение на инфекцията на дневна база, но медицинските мерки остават под контрол на Министерство на здравеопазването и държавния санитарен инспектор, като те могат да бъдат регионализирани, тоест там, където имаме висока честота на заболеваемост, например в Добрич, тези мерки могат да останат в по-голяма степен, а там, където имаме ниско ниво, например в Гоце Делчев, могат да бъдат прекратени в значителна част от случаите. Това може да се случи със съвсем леки, козметични корекции на Закона за здравето".
"Трябва да има промени в закона, за да може максимално устойчиво да се получи това, тъй като иначе то ще трябва да бъде правено с определен вид заповеди на министъра на здравеопазването, които могат да бъдат оспорвани, за да се случи максимално стабилно и устойчиво, тъй като контролът на пандемията е важно да бъде устойчив, да не бъде днес има, утре няма", добави още д-р Симиджиев.
Противоепидемичните мерки в Кюстендилска област са отменени от днес, 6 февруари. Те бяха въведени със заповед на директора на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков и бяха в сила от 29 януари до 5 вевруари. Причината е в значителния спад на заболеваемостта от грип и остри респораторни заболявания. За периода от 29 януари до 4 февруари случаите са били..
Мъжът, който се беше барикадирал въоръжен в дома си в Благоевград, предаде доброволно пистолета и допусна полицията и специалисти-психолози да влязат в жилището. Сигналът за въоръжен мъж, който се е барикадирал в семейния апартамент, е подаден рано сутринта от съпругата му , която признала, че в жилището се намира и нейния законно притежаван..
Министерството на иновациите и растежа и Община Благоевград канят представители на бизнеса на информационна среща за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Събитието ще се проведе на 20.02.2025 г. (четвъртък) от..
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена демонстрация..
РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”. Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..
Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..
Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала. Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа.