Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Иванов: Докато е нестабилен енергийният пазар, цените на храните ще растат

Снимка: БНР

Заради високите цени на тока и продължаващата инфлация, бизнесът и синдикатите прогнозират поскъпване на основните храни с още 30%. Производители на олио изчисляват, че цената на мазнината ще стигне до 7.00 – 7.50 лв. за литър, животновъдите са категорични, че цената на агнешкото за Великден не трябва да бъде по-ниска от 25 лева за килограм. Яйцата пък ще се продават над 30 ст. за бройка.

Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ), „това не са прогнози, а по-скоро твърдения, които произлизат от браншови интереси“. 

 От началото на годината инфлацията при храните е около 6,5%, а на годишна база – 19,8% при наблюдаваните около 40 хранителни продукта. 

„Някой от храните са с по-нисък темп на нарастване като олиото, брашното,  оризът, кашкавалът, яйцата, сиренето и маслото, както и при основните плодове и зеленчуци. За мен е чудно, на каква база се прави прогноза за инфлация в рамките на 30%. Много е трудно в такава обстановка, на нестабилен енергиен пазар и войната в Украйна, да се правят дългосрочни прогнози. Това, което върви в момента, е трайно устойчива тенденция към  повишаване цените на храните, но с много бавен темп“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.

Според анализа на ДКСБТ, на десетдневна база има изменение с 2 стотинки при цената на захарта, намаление има в цената на фасула и ориза, както и при брашното с 11 стотинки. Олиото на едро се търгува за около 4.85 лв. за литър, по обясними причини. Все още е трудно да се каже накъде ще върви цената на олиото, всичко зависи от новата реколта. Засега пазарът не дава индикации за проблеми по отношение на зърното. 

„Основното и ключовото тук са енергийните ресурси и тяхното овладяване. Докато е нестабилен пазарът на енергийни ресурси, ние ще виждаме възходяща тенденция при цените на храните. Това е специално пазарът на газ и на ток, и съответните производни – торове и препарати за химическа защита, които са пряко необходими за аграрния сектор и за производството на плодове и зеленчуци. Към момента се очаква добра земеделска реколта“ – уточни още Владимир Иванов.

Той посъветва гражданите да пазаруват пресметливо и информирано, да предпочитат българската продукция и да купуват храни, само от лицензирани търговски обекти.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

Лекарства от вендинг апарати – решение за отдалечените райони или риск за здравето?

Дебатът за въвеждането на вендинг машини за продажба на лекарства в България предизвика разнопосочни реакции сред обществеността и представители на фармацевтичния бранш. Партия "Възраждане" предложи законопроект, който бе приет на първо четене в пленарната зала, и който предвижда вендинг апарати за лекарства да бъдат разположени не само в аптеките,..

публикувано на 20.09.24 в 11:22

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20

Съседите от Северна Македония сами провокираха скандала със знамето

Последният скандал със Северна Македония беше очакван. Това беше опит, и то успешен, да се провокира обществеността в Р Северна Македония и да се внуши на западните покровители на тази държава, че едва ли не България „иска да й пречупи гръбнака“ по думите на Християн Мицкоски. Това заяви в ефира на Радио Благоевград благоевградският историк Иван..

публикувано на 19.09.24 в 11:28

Кметът Сакарев: Добринище е жив град, едно добро място за живеене

На 22 септември  Добринище празнува освен Деня на националната ни независимост, но и своя градски празник, с който преди 18 години с президентски указ е обявен за град. Празничната програма е богата и включва футболен турнир за деца, водосвет в църквата „Св. Св. Петър и Павел“, колоездене за деца, тържествено честване Деня на националната..

публикувано на 19.09.24 в 10:03

Пазарът на грозде в Благоевград: С 20-30 ст. по-високи цени от миналогодишните

Винените сортове грозде вече са на пазара, а търсенето и предлагането е голямо.  С около 20-30 стотинки са по-скъпи винените сортове грозде на пазара в Благоевград. Гроздето обаче се оказа не от Благоевградска област, тъй като тук се обрали много рано масивите. Собственикът Иван Георгиев, който продава при ЗМК, казва, че реколтата е добра –..

публикувано на 18.09.24 в 13:48

След по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред недостиг на кафе

Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола . По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам  - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия  с по 5%. Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe..

публикувано на 16.09.24 в 09:51