Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Амелия Личева: Светът ни стана твърде много лишен от частно пространство

Снимка: БГНЕС

 Предлагаме ви разговор на Валентин Дишев с проф. Амелия Личева за нейната книга "Потребност от рециклиране", удостоена с наградата "Константин Павлов":


  Георги Господинов казва за "Потребност от рециклиране": С Амелия сме родени в една и съща година – важната за всички 68-ма, в един и същи месец, така че това е отиване до един предел на едно поколение, което смени няколко епохи. Tо беше готвено за едно време, включи се в друго и се оказа непринадлежащо и на това друго. И неслучайно тази стихосбирка завършва с две стихотворения, които за мен са финални и вдигащи цялата книга. Това са „Дистанция“ и „Двойкаджийка“.
  „Дистанция“ е стихотворение за тази крайна крехкост и чупливост, които според мен в тази книга Амелия заявява най-откровено и най-смело. Крехкост и чупливост, която обаче не те кара да мрънкаш и да се оплакваш, а всъщност има някакво достойнство в това да заявиш чупливостта си и да я снабдиш с дистанция, да кажеш „Аз съм далеч от вас, защото ще се разпаднем, ако се докоснем. Толкова съм чуплива, толкова сте чупливи, толкова сме чупливи, че вече всяко докосване е разпад“. Това е стихотворението „Дистанция“ и то свършва така: „затова пазя дистанция“.
  В „Двойкаджийка“ е другата голяма тема – тази невписаност в крайна сметка и тази непринадлежащост, непринадлежност към света. Ето как свършва това стихотворение: „не мога, не научавам, не възприемам, не ми се получава. Светът ми е с размер на твърде умаляла дреха“. Ето тези признания на провала, признания на чупливостта, на травмата, са другото голямо нещо, което страшно харесвам в тази книга. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48

Обучение, насочено към практиката

 По програма „Еразъм +“  ученици и учители от Второ ОУ „Димитър Благоев“ – Благоевград посетиха училище в гр. Фолиньо, Италия. „Нашата цел е образователна реформа, която да отговаря на предизвикателствата на глобализиращия се свят. Видяхме, че в Италия обучението е насочено към практиката. Нещо, което липсва в нашата образователна система. В..

публикувано на 09.05.24 в 10:29

Рукие Геройска: Учениците ми са можещи и знаещи

Ученици от Професионалната гимназия “Никола Й. Вапцаров“ – град Белица се включиха в конкурса „Най-добър инвестиционен проект “. Под ръководството на своята преподавателка по икономика Рукие Геройска те разработиха различни предприемачески идеи и бизнес планове, които представиха пред преподаватели и студенти от Стопанския факултет на Югозападния..

публикувано на 08.05.24 в 09:28

Доц.Чайров от ЮЗУ с три патента в областта на лекарствата

Доц. д-р Радослав Чайров е зам.-декан на Природо-математическия факултет и ръководител на Катедра „Химия“  в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Роден в Перник, но от 25 години е в Благоевград. Той работи в областта на модификацията на лекарствените средства. За него това е истинско предизвикателство. Има три патента в тази област.  Става доцент с много упорита..

публикувано на 07.05.24 в 15:39

На Великден в село Долене откриват къща с люлка

Село Долене е разположено в южните склонове на Огражден планина. То има древна и богата история, но в момента постоянните му жители са само седем.  От  2018 година, учредителите на сдружението „Долене за поколенията“  започват възстановяването на къщите в селото с амбицията да превърнат родното място на дедите си в културно-образователна..

публикувано на 05.05.24 в 11:30

Красимир Герчев: Здраве, късмет и благополучие във всеки дом

„Да помага Великден, честит Гергьовде н !“ – под този надслов са обединени празничните прояви  в община Разлог. „ Ние се стремим да предадем това, което очаква публиката,  но има неща, на които държим, желаем и подкрепяме  и това е да бъдат автентични. Защото в цялото това разнообразие  в Европейския съюз и в света  в тази отвореност, не..

публикувано на 05.05.24 в 11:24

Проф. Магдалена Панайотова: Великден е празник на надеждата

Проф. Магдалена Панайотова е преподавател в Софийския университет,  главен  редактор на списанието 'Езиков свят“ на Югозападния университет в Благоевград,  секретар на ПЕН клуба на писателите в България. „ Преди всичко Великден е празник на надеждата. Но за мен лично е и празник на равносметката “, каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. Тя..

публикувано на 05.05.24 в 11:22