„Лаймска борелиоза е най-често срещаното заболяване след ухапване от кърлеж и затова е добре да имаме познания и навреме да потърсим медицинска помощ. Кърлежите са членестоноги, които преминават през три фази на своето развитие. През пролетта и началото на лятото е най-опасния период - това е времето, когато малките членестоноги са незабележими и много често е възможно да останат незабелязани. Трябва да бъдем внимателни в тази насока. Не всички кърлежи са инфектирани с този микроорганизъм-спирохета борелия и затова не всеки контакт с кърлеж означава, че човек е заразен и трябва да изпада в паника. Това ,което задължително трябва да се направи: кърлежът да се извади възможно най-рано и да се наблюдава тялото за развитие на симптомите.“ – посочи гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия-София в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“.
Клинични симптоми на Лаймската болест
Периодът, в който може да се развие клиничната картина е дълъг – от 3 до 30 дни. Най-често след около седмица-две се появява най-характерният признак за болестта – кожен обрив зад колянната ямка, зад ушите, окосмената част на главата или около нея, около пъпа. Тялото трябва да се огледа максимално добре. Обривът, който е с кръгла или овална форма не създава в началото никакъв проблем. Много рядко се появява усещане за парене и сърбеж. Възможно е на мястото на ухапване от кърлеж да се появят един или два ярко червени кръга, които стават по-светли и отново потъмняват, т. нар. „биволско око“. Необходимо е максимално бързо да се потърси лекарска помощ. При тежките форми на болестта се засягат нервната система, сърцето, ставите. Възможно е засягане на лицевия нерв с изкривяване на лицето, както и менингиална симптоматика, придружена с главоболие. Голям проблем е когато е налице стрелкаща болка в кръста и крайниците. Българските лекари добре разпознават неврологичната форма на Лаймската болест.
Лечение на Лаймска болест
При лечение на Лаймската болест се прилагат определени групи антибиотици продължително във времето. Лечението продължава около 2-3 седмици, специалистът преценява спрямо клиничната картина.
Превенция
Д-р Баймакова препоръча след всеки излет на открито да се оглежда внимателно тялото пред огледало. Всички тревни площи трябва да бъдат третирани през пролетта. Да се преглеждат домашните любимци.
Третирайте облеклото си с продукти, съдържащи 0,5% Перметрин.
За външна употреба използвайте регистрираните репеленти, които съдържат някоя от следните съставки:
- DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide);
- Пикаридин;
- IR3535;
- масло от лимонов евкалипт (OLE);
- ParaMentan Diol (PMD);
- 2-Undecanone.
Винаги следвайте инструкциите на производителя. Не използвайте продукти, съдържащи OLE или PMD при деца под 3 години.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..