Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътищата в подгорските села са в трагично състояние

Жители на подгорските села Коларово, Ключ, Камена и други населени места от района, алармираха Радио Благоевград за много лошото състояние на пътната мрежа в тези населени места. Огромни дупки, наноси от валежи, липса на асфалтова настилка, а там, където има такава, е на кръпки или полуразрушена. На изпратените до медията ни снимки се виждат по-скоро "лунни пейзажи", отколкото улици и тротоари.

Хората негодуват, готови са на протести, заканват се да спрат да си плащат и данъците. Разносваческите фирми предупреждават, че скоро може да прекратят снабдяването с хранителни продукти. 

„Проблемът е стар, но решение засега няма“ – категорична е Величка Спасова, кмет на петричкото село Коларово, според която, уличната мрежа и в останалите населени места в Подгорието е в трагично състояние. За Радио Благоевград тя съобщи, че е поставила този въпрос лично на премиера Кирил Петков при неотдавнашното му посещение в петричко.

„Срещнах се с министър-председателя, той обеща. Поставих въпроса и за делегираните бюджети, защото селата нямат такива и не могат да бъдат второстепенен разпоредител на средства. Той обеща да обърне внимание. Аз съм изпратила писма до петте най-важни институции в държавата и там е споменат и проблемът с инфраструктурата. Моето предложение е да бъде създаден Фонд за малките населени места, който да отпуска средства именно за тях. Крайно време е да организираме подписка от местните жители, която да изпратим до Министерския съвет, защото селата ни ги има в историята от 16-ти век, а има улици, които не са видели подобрение от 16-ти век. Положението е стигнало дотам, че да си сложим налъмите и да тръгнем по улиците“ – сподели Величка Спасова, според която трябва да се търси решение на този проблем на национално ниво. По думите й, все повече са младите хора, които искат да си купят къщи в село Коларово и да живеят постоянно там, но проблемът с пътищата ги разколебава.


Запознахме с проблема и кмета на Община Петрич Димитър Бръчков, на когото изпратихме и снимковия материал, предоставен ни от жители на подгорските села. 

„Това, което мога да каже е, че и тази година се предвижда капиталов разход за тези същите села. Тази година, за пореден път, ще бъдат сменени и водопроводи и цялостно реконструирани улици, тоест, ще бъдат бетонирани, заедно с тротоарните пространства. Само че, изборът на коя улица да бъде направен ремонтът е на кмета на даденото населено място. И в трите села тази година ще има инвестиции от страна на общината“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Бръчков. Той не уточни, колко ще бъдат отпуснатите средства, защото все още не е приет бюджетът на Общината за тази година. Очаква се това да стане през следващите дни. 

На  въпрос, защо в някой населени места пътната инфраструктура е в добро състояние, а в други не, кметът на Община Петрич обясни, че тези три села са били едни от най-пострадалите от природните бедствия през декември миналата година. Все още няма допълнителни средства от националния бюджет за тези ремонти, а населените места в общините Петрич и Сандански са по 52, което изисква много средства за поддръжка. 

Димитър Бръчков обеща, че ремонтът на уличната мрежа по селата ще започне до края на годината, след приемането на общинския бюджет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21