„Въпреки миналите години фактът, че всяка аномалия, независимо дали е плод на военни действия или на природни прояви, веднага ни прави осторожни, веднага започва да се мери радиационния фон и създава паника сред населението. Изключително дълго време, както се уверяваме, тази травма от Чернобил е залегнала в обществото“, каза за Радио Благоевград Тодор Тодоров, енергиен координатор в екологичното сдружение „За Земята“. На 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала става авария. Според Международната скала за ядрени събития, наред с аварията на АЕЦ „Фукушима I“ от 2011 година, Чернобилската е една от най-тежките в историята на ядрената енергетика. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус, а радиоактивният облак преминава не само над част от СССР, но и над цяла Източна Европа и достига до Скандинавските страни. Стотици хиляди хора губят живота си, на милиони други – е белязан завинаги. Около 200 000 души са евакуирани от родните им места. По степен на замърсяване (без Русия, Украйна и Беларус), България е на пето място в Европа след Швеция, Финландия, Австрия и Норвегия. „Измерената сумарна радиоактивност, отложена през май 1986 година в България, е по-висока от стойностите през чист период от 90 до 1400 пъти в Северна България, от 340 до 1700 пъти в Южна България и от 1300 до 31 000 пъти в планинските райони“, припомни екологът, който вижда по-доброто бъдеще във възможностите за развитие на енергийната ефективност, на чиста и устойчива енергия от ВЕИ, децентрализация на производството на енергия.
Интервюто с Тодор Тодоров можете да чуете в звуковия файл.
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..