Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Владислав Иванов, ортопед и протезист: Няма стойност красивата и скъпа протеза без качествена рехабилитация

2
Доц. Владислав Иванов

Доц. д-р Владислав Иванов е един от най-добрите специалисти по рехабилитация на опорно-двигателния апарат у нас, който се съизмерва със своите колеги в света в тази област. Специалистът по „Ортопедия  и травматология” и  „Биомеханика“ има над 30 публикации, 13 рационализации, 6 изобретения, съавтор е на учебник по ортопедия, има магистратура по здравен мениджмънт, доцент по ортопедия и биомеханика. 

През 1992 година създава първата фирма за външно протезиране, която повече от 30 години е синоним на иновации  в подобряване на мобилността на хората с ампутирани крайници.

Доц. Иванов, на фона на много нови и авангардни технологии в медицината има ли невъзможни неща в протезирането в България? Съпоставими ли сме със световните тенденции по отношение на външното протезиране?

Иновативността във външното протезиране е много висока и няма технология, която не можем да приложим, но проблемът в България не е технологичен или кадрови, а по-скоро ценови, защото ценовата стойност на протезирането, която държавата подпомага, е на много ниско ниво, което означава, че ние протезираме много под средното европейско ниво. Не че не можем, можем. Но пациентите не могат да си го позволят. 

Не поема ли държавата изработването на външните протези или някаква част от тях?

Държавата покрива  сумата, на която е възможно да се направи един нисък до среден клас протеза, ние говорим с вас за иновативност и за нови технологии и материали. Държавата дава средства за нисък и среден клас, но за иновации и за висок  клас протезиране, за нови материали – няма  как да се случи.

Цели направления в протезирането почти не се правят в България, защото малко пациенти могат да си го позволят – например МИО протезирането. Ние имаме пет -шест човека годишно и не съм убеден, че нуждите в България са толкова. 

Всички сме свидетели, че непрекъснато има спонсорски програми за протезиране на млади хора, загубили крайници при катастрофа
- със спонсорство, непрекъснато текат спонсорски програми. Това нормално ли е?

Връщат ли се към нормалния си начин на живот хората, които  по една или друга причина са загубили крайници?


Движението е живот. Целта на външното протезиране  е пациентът да стане  мобилен, да се върне в неговата зона на комфорт, т.е да може да се обслужва, да работи – да бъде мобилен, за да може да се интегрирна в обществото. Самото протезиране не е самоцел. Протезирането е рехабилитация с медицински изделия. Няма стойност красивата и скъпа протеза без качествена рехабилитация. И  трябва да се промени мисленето въобще в нашата държава за този вид услуга и тя да не се профанизира на нивото на продажба на части на най-ниска цена.

В 21-ви век не говорим за друго, а за качество на живот. И е необходимо да постигаме четирите нива на активност, която пациентът може да си позволи след ампутацията. И тези нива се определят не от стойността на протезата - колко ще струва, а каква мобилност може да постигне пациентът: да се обслужва вкъщи, да излиза навън, да ходи на работи и да спортува, но това става с рехабилитация.

Даването на протези за самоцел е безумие. За съжаление има и пациенти и фирми, които са го обърнали на търговия.

Какво предстои за хората, които се нуждаят от вашата помощ, от помощта на ВИП ПЛЮС?

ВИП ПЛЮС прави протези, но и рехабилитираме, осъществяваме непрекъснат здравен контрол, защото, за да имаме качествена услуга, трябва да се прави качествена рехабилитация, реинтеграция и ресоциализация. Отваряме  УЧИЛИЩЕ ЗА ХОДЕНЕ – така се казва в нормалния свят, няма го в България. Единствено по време на социализма, нашите пациенти стояха няколко месеца в болница за протезиране и рехабилитация и излизаха, ходейки. 

А сега, отиват някакви фирми, дават по една протеза на пациентите в къщите им и им казват, че ще ги потърсят след година за ремонт. И – протезата – в гардероба. И институциите с право констатират нередни неща, хората не ползват протезите, защото не са получили рехабилитация и комплексно обслужване.

Протезирането трябва да се върже в една система,  комбинирана с рехабилитация. 

Световните ортопедични технологии и медицина,  добрият екип от лекари, протезисти, рехабилитатори и лабораториите в големите градове в България, училището по ходене, здравният контрол цели повишаване на мобилността и поддържане формата на нашите пациенти целогодишно. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55