Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Заровеното дете“ – световна класика на благоевградска сцена

Снимка: Биляна Славчева

Семейната драма „Заровеното дете“ е най-новата постановка на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград, чиято премиера е тази вечер от 19 ч. Пиесата е световна класика, донесла на своя автор Сам Шепърд, престижната награда „Пулицър“ през 1979 г. Представлението ще се играе премиерно и утре, 10 май, отново от 19 ч. 

Спектакълът се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“, програма „Дебюти“ и Фондация „Лъчезар Цоцорков“.

Освен с избора на текст, новият спектакъл „Заровеното дете“ е любопитен за зрителите и с избора на постановъчен екип – млади, дебютиращи професионалисти, които смело правят своите първи самостоятелни стъпки в творческото си развитие. Сред тях са режисьорът Николай Йорданов, Сияна Пейчинова (костюмограф), Емилия Тончева (хореограф) и Румяна Моллова (театровед). Заедно със сценографа Никол Трендафилова и композитора Давид Кокончев, младият творчески екип изгражда един интересен и провокативен спектакъл.

Според Севар Иванов, заместник-директор на благоевградския театър, това представление е голямо предизвикателство както за режисьора Николай Йорданов, така и за целия творчески екип.

„Режисьорът Николай Йорданов имаше пълната творческа свобода по избора на текста и екипа. И сме щастливи, че той си избра голямо предизвикателство и гледайки това, което зрителите ще могат да видят довечера, се е справил успешно“ – коментира Севар Иванов.

„За мен, това беше много интересен процес. Мисля, че успяхме да постигнем много любопитни неща и това, което искахме да постигнем първоначално се надгради. Въпреки заглавието, представлението е забавно, иронично, дори пародийно“ – сподели режисьорът Николай Йорданов.

„Старахме се звукът да бъде такъв, че да влезе под кожата на зрителя без той да усети и по този начин се движим с емоционалното състояние както на героите, така и на средностатистическия зрител“ – така определи творческото предизвикателство, композиторът на спектакъла Давид Кокончев.

В спектакъла участват младите актьори Гергана Цакова и Божидар Йорданов, които също се изправят пред редица творчески предизвикателства по време на работния процес.

„Моята героиня се  казва Шели и тя е най-различна, според мен, от всички други. Тя е като извънземното на сцената. Тя отива с една представа, а се оказва съвсем различно и оттам нататък става интересно“ – сподели Гергана Цакова.

Божидар Йорданов е в ролята на „заровеното дете“.

„Темата в пиесата е много актуална в момента. Това бягство и това завръщане на младите хора, които емигрират и после виждат, че много важен е коренът. Но, когато се завръщат установяват, че много неща вече са променени“ – коментира Божидар Йорданов.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46