„Най-важната и най-голямата инвестиция е в образование. Защото няма нищо по-страшно от невежи хора. Защото тези невежи хора са и гласоподаватели. Ето защо ние направихме националния конкурс „Дигитални новатори в образованието“, за да насърчим учителите да започнат да използват информационни технологии в преподаването си“, каза за Радио Благоевград Весела Калъчева, изпълнителен директор на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ). Това е третото издание на конкурса, като акцентът е върху дигиталното съдържание.
„Към момента има 30 заявили участие учители, пристигат много кандидатури от страната, което означава, че по места има сърцати дигитални новатори, които дават най-доброто от себе си, за да се случи това образование“, съобщи още Весела Калъчева и подчерта, че конкурсът е под патронажа на министъра на образованието и това е знак, че той припознава инициативата като важна за учителството.
В конкурса могат да участват всички учители, включително помощник-учители, обучаващи ученици от 1-ви до 12-ти клас по всички учебни дисциплини, включени в учебните програми на МОН. Крайният срок за регистрация е 27.05.2022 година (http://www.bait.bg/).
Весела Калъчева подчерта още, че секторът на информационните и комуникационни технологии в България е този, който помага на бизнеса да устои, да се трансформира, въпреки пандемията и въпреки войната. Държавната администрация обаче изостава изключително много в своята дигитализация, „нужно е скоростно да се дигитализира, защото това вече става критична инфраструктура, включително и за националната сигурност“, коментира изпълнителният директор на БАИТ и посочи, че темпът на дигитализация се повишава, което увеличава глада за кадри не само в България, но и в световен мащаб.
Интервюто с Весела Калъчева чуйте в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..