Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Цветков: България има уникалния шанс да изгради пътища, които се съобразяват с опазването на природата

2
Снимка: архив

България има уникалния шанс да изгради пътища, които се съобразяват с опазването на природата, а не постфактум с цената на много по-големи разходи, да се изграждат такива съоръжения върху вече съществуваща транспортна инфраструктура“, коментира за Радио Благоевград Петко Цветков от фондация „Биоразнообразие“. Той е представител за България в Европейската асоциация „Зелен пояс“ и координира работата в нашата страна по проекта “SaveGREEN - Защита на функционалността на трансгранични важни екологични коридори в Дунавския басейн“. 

Петко Цветков съобщи, че преди броени дни град Дупница е домакинствал на международна работна среща с участието на партньорите по проекта от Австрия, Чехия, Словакия, Унгария и Румъния, както и представители на заинтересовани институции и организации от нашата  страна. Освен обмяна опит, са обсъдени мерки и решения за подобряване на екологичната свързаност при ЛОТ 1 (Долна Диканя – Дупница) на АМ „Струма“ в екологичния коридор „Рила – Верила – Краище“ като една от осемте пилотни територии в Централна и Източна Европа. „Срещата в Дупница е част от поредица от такива срещи. След нея, подобна се проведе и на границата между Унгария и Словакия. На тези срещи правим преглед на плановете за изграждане на транспортна инфраструктура и доколко са осигурени възможностите за преминаване на дивите животни през тях“, каза още Петко Цветков и подчерта, че в екологичния коридор „Рила – Верила – Краище“ вече има изпълнени съоръжения за преминаване на животните и затова се концентрират върху това „доколко те работят, доколко тези мостове или подлези за дивите животни функционират правилно. Те изискват правилно стопанисване и поддръжка. Трябва да се вземат предвид и други налични транспортни съоръжения, като съществуващият паралелен път или железопътна линия. Мерките не трябва да се разглеждат на парче, те трябва да включват цялостно управление на земите и преодоляване на другата транспортна инфраструктура от страна на животните.“ 

Екологът посочи още, че често на фона на желанието за бързо развитие, за подобряване на инфраструктурата за живот на хората, се забравят нуждите на  природата. Ето защо целта на специални дни като Международния ден на биологичното разнообразие, който се отбелязва на 22 май, „е да разясни нуждата от опазване на природното ни наследство. Всъщност слоганът на тазгодишния международен ден на биологичното разнообразие за осигуряване на сигурно бъдеще на всички форми на живота напълно съвпада с това, което правим през последните няколко години. А именно – стремежът да се осигурят екологичните коридори или възможностите за преминаване на животните през транспортната инфраструктура“, подчерта Петко Цветков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Караджова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44