Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неврокопският митрополит Серафим: Трябва да отстояваме историческата истина

Неврокопски митрополит Серафим
Снимка: БГНЕС

„Ще преживеем много горчивини по отношение на конфликта в който се преплитат интересите по отношението на историята на Българската православна църква. Най-вече там ще бъдат горчивините, които ще приемем или няма да приемем. Времето ще покаже, но трябва да отстояваме историческата истина“, каза в интервю за Радио Благоевград Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. По повод признаването от страна на Вселенската патриаршия  и последвалото от Сръбската православна църква на православната църква на Република Северна Македония под името Охридска архиепископия, Неврокопският митрополит поясни, че  „по църковните правила следват да бъдат събрани съгласията на всички поместни православни църкви, след което Вселенският Патриарх да издаде разрешението за автокефалията (независимостта) на Македонската православна църква под името Охридска архиепископия. Процесът на събиране на съгласията ще бъде времето и удобният момент, в който ще се изразят и съответните несъгласия, относно име или териториално разположение на новата автокефална църковна област“. Според Негово Високопреосвещенство  „историята е ясна и е категорично известно, че Охридската архиепископия е създадена и носи това име с прибавянето към него - Българска и за българите. И това е било в един много дълъг исторически период“.  Отказът през 2017 година на БПЦ да стане църква-майка на църквата в Северна Македония, Митрополитът коментира като „неприемливо предложени, защото това означаваше в следващия момент  веднага да бъдем заедно с тях в изолация от целия свят. Поради това, че няма такъв каноничен ред по който да го решим ние еднолично като православна църква. Трябва да бъде събрано съгласието на всички“. Според Митрополит Серафим „най-естественият ред е това, което тръгна през последните дни – възстановяването на общението с църковната общност на държавата Северна Македония. И в това общение, което ще изисква и време, мисля че по по-спокоен начин ще могат да се обсъждат и решават въпросите с миналото или с това, което предстои напред: имена, територия, всичко, което тепърва трябва да се установява. Трябва да се търси този начин на запазване на историческата истина и съответно постигането на едни добри, нормални, не само човешки, а и братски междухристиянски отношения. Преди всичко е това, че сме всички от едно православно семейство“.

По повод започналите национални чествания в Банско на 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“, Неврокопският митрополит нарече Свети Паисий Хилендарски „велик светилник на нашия народ, който освети пътя ни завинаги. За да бъдем това, което сме и днес, е тръгнало от светлината, която той запали“ и призова “Да съхраним жив този огън на вярата и родолюбието!“

Интервюто с Неврокопския митрополит Серафим чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38