Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ели Иванова: Ежегодни профилактични прегледи с цел ранно откриване на сколиоза при децата

Д-р Ели Иванова е специалист по ортопедия и травматология, детска ортопедия и консервативно лечение на сколиоза и гръбначни изкривявания. Сертифицирана е от DR. Manuel Rigo в изработката на Rigo-system Cheneau – коригиращи корсети при сколиоза и други гръбначни изкривявания. От 17 години практикува в  медико техническата лаборатория ВИП ПЛЮС, работи в  УМБАЛСМ „Пирогов“. В рубриката „Здравен компас“ на Радио Благоевград-БНР разговаряме за заболяването сколиоза, свързано с изкривяване на гръбначния стълб.

Какво провокира заболяването сколиоза, какви са принципите и механизмите, водещи до изкривяване на гръбнака при децата, ясна ли е етиологията?

„Това е най-големия проблем, защото етиологията все още не е ясна и основната група сколиотични отклонения се водят идиопатични, т.е. без наличие на първопричина“.

Периодично сме информирани, че българските деца са с наднормено тегло – това рисков фактор ли е за появата на сколиоза,  както и продължително застояване пред компютрите?

„Не мога да кажа, че това е основен фактор, който отключва сколиотичното отклонение, но за жалост при децата с по-висока телесна маса откриването на сколиозата е в доста по-късен етап. Поради по-едрата форма  при тях началните форми на заболяването са по-незабележими. Относно по-дългото застояване пред компютрите: може би да, неправилната поза също допринася, но държа да кажа, че по-скоро реалния първопричинител при децата не е изяснен. И ние откривайки сколиозата лекуваме нейните последици, т.е. наличието на отклонения, но не можем да спрем агента, който го провокира. Това е най-тежката част от лечението, че ние не можем да се борим с  реалния фактор, отключващ сколиозата.“

Колко са  видовете сколиоза,  във Вашата практика с кой вид най-често се срещате?

„Сколиозата се дели на 3 основни групи. Първата е вродената или придобита още след раждането или по време на вътреутробното развитие – това са най-тежките сколиози. Те най-често са свързани с неправилното развитие на някои от прешлените на гръбначния стълб. При тях лечението е изключително тежко, по-скоро е поддържащо, отколкото да очакваме някакъв сериозен напредък и подобряване на състоянието. Втората група са  нервно-мускулните. Те са свързани с придружаващи заболявания. За жалост това са детска церебрална парализа и  нервно-мускулни дистрофии. Третата най-голяма група са идиопатичните сколиози – състояния, при които децата са абсолютно здрави, без никакви придружаващи заболявания, много активни. Проблемът е, че няма болка, отклонението нараства, детето адаптира към него и независимо колко голямо става то – нито намалява активността си, нито намалява възможностите си за физически натоварвания“.

Възможно ли е родителите в домашни условия да установят, че детето има определен проблем, навреме ли търсят помощ от специалист, какви са Вашите впечатления?

„За жалост по-голямата част от родителите забелязват този проблем в доста напреднала фаза. Това се основава на липсата на профилактика, защото когато човек не е запознат с това състояние, никога не го е срещал, не е имал познати с този проблем, няма как да се досети да прегледа гръбнакът на детето. Има доста лесни клинични белези, които могат да направят впечатление на родителите: разлика във височините на раменете – едното рамо е по-високо от другото, талията е изнесена наляво или надясно, дълго задържаната неправилна поза. Когато накараш детето да се изправи се вижда, че тялото е изнесено вляво или вдясно. Гърдите не са на една линия – едната гърда минава по-назад, другата изпъква напред“.

Как се лекува сколиозата, продължително ли е лечението, какви са терапевтичните подходи?

„Има схема на лечение, която е създадена от Световната организация за лечение на сколиозата. Тя е  разделена на базата на ъгловото отклонение на гръбнака. В зависимост колко градуса е изкривяването, се лекува по различен начин. Основно до 20 градуса отклонение се лекува със специализирана физиотерапия. Но искам да отбележа, че това не са просто някакви упражнения, а упражнения, които трябва да даде специалист-физиотерапевт и то такъв, който се занимава с гръбначни изкривявания. Има много голяма разлика при физиотерапевт, който се занимава с  раздвижване на човек и специалист, който се занимава със сколиотична болест. Той трябва да разбира и да знае много, за да помогне. Вторият етап е между 20-25 градуса – лекува се в комбинация физиотерапия с корсетолечение. Корсетолечението е втория по сила механизъм, който може да помогне на дете при наличие на такова отклонение. Изработва се индивидуално за всяко дете в зависимост от кривата и местоположението. Не се използват конвенционалните ластични бандажи, те не помагат, но много често срещам в моята практика да се изписват такива, които въобще не могат да помогнат. И за съжаление над 50-55 градуса отклонение, се намесват хирурзите.“

Може ли напълно да се излекува сколиозата и до каква възраст на детето може да се случи?

„Технически сколиотичното отклонение започва в ранна детска възраст и се разделя в зависимост от годините. Ранна детска сколиоза до 5-годишна възраст, между 5-10 години, и 10-15 години. Лекува се през целия период на растежа на пациента, защото едно от малкото неща, които знаем за сколиозата е, че в момента, в който костния растеж  на детето приключи и то вече няма потенциал за костно-мускулно развитие – тогава вече и сколиозата намалява и спира своето развитие. Т.е. хубавото на сколиотичната болест е, че има начало и край, не е до живот. При нас е основно лечението и наблюдението на пациентите до спиране на растежа. И пак заради това, че не знаем какво го предизвиква, се борим с последиците от него“.



Преди години се провеждаха профилактични прегледи 1-2 пъти годишно за гръбначни изкривявания при децата, правят ли се подобни прегледи днес?

„Това е една от най-болните ми теми, Вие за добро или лошо я засягате. Не, не се правят. Никой не поема ангажимент за това. Каква е причината не желая да коментирам. Може би са различни. Времето, в което живеем може би, болниците под една или друга форма са т.нар. дружества. По-скоро има наш личен ентусиазъм като лекари да правим такива прегледи  отвреме-навреме. Преди пандемията с някои от лекарите в „Пирогов“ в свободния си ден обикаляхме  населени места извън София и се срещахме с хора, за които нашите услуги са по-трудно достъпни. Но  това са кампаниини структури, които се изпълняват при възможност. За съжаление аз се сблъсквам със заболявания в напреднали фази, които са много трудно лечими“.

Какво бихте препоръчала като профилактика?

„Препоръчвам на родителите да оставят настрани телефоните и таблетите  на децата си и всичко останало, което прави животът ни по-лесен. Децата трябва да спортуват, да имат много активности, които позволяват на организмът им да расте правилно, да се развива достатъчно добре. Да има достатъчно мускулен тонус, който да поддържа тялото в най-добрата му позиция. Ако имат възможност поне веднъж годишно да не пропускат профилактичен преглед  дори при личния лекар преди началото на учебната година.  Защото колегите педиатри и лични лекари могат да помогнат на дете в по-начален етап. Децата трябва да се хранят правилно - разбирам, че пицата, хамбургерите са едни от най-любимите храни на децата, но трябва да се научат да се хранят правилно, защото това също е много важно за физиката и израстването“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55