Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетът Никола Вапцаров е единственият българин, отличен със световната „Почетна награда на мира“

На 19 юни 1953 година Световният съвет на мира потвърждава предложението на международно жури  и награждава посмъртно с „Почетната награда на мира“ българския поет Никола Вапцаров. „Наградата е учредена на Втория световен конгрес за защита на мира, провел се през 1950 година във Варшава. Делегат на конгреса е била майката на поета - Елена Вапцарова. Тогава съвсем спонтанно възниква идеята да се учреди международна награда за мир“, разказа в ефира на Радио Благоевград Светла Баяркова, директор на музейния комплекс в родния град на поета - Банско. Стотици са номинациите за наградата, специалното международно жури заседава през 1952 година във Виена и трябва да избере най-достойния сред многото достойни. Единодушно е решението почетната наградата да бъде за българския поет Никола Вапцаров. „Членовете на журито изтъкват на преден план човечността на Вапцаровата поезия, неговия кратък живот и непреходно творчество, и излязло от границите на България, посветено на любовта, вярата и надеждата“, каза още Светла Барякова. 

На 19 юни 1953 година на своето заседание в Будапеща, Световният съвет на мира, под  председателството на Фредерик Жулио Кюри, потвърждава предложението на международното жури и присъжда  посмъртно „Почетна награда на мир“ на Никола Вапцаров. През декември същата година тя е връчена на Елена Вапцарова, майката на поета. По този повод в Банско са организирани грандиозни тържества.

Интервюто със Светла Барякова чуйте в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Караджова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Аз не правя компромиси в работата

Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..

публикувано на 13.07.25 в 12:42

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12