Новата специалност „Териториално развитие и устойчива икономика“, която предлага тази година висшето училище на кандидат-студентите, съчетава знания и от областта на географията, и от икономиката. „До момента ние имаме много малко хибридни интегративни програми. Това е едно от направленията, което МОН насърчава, т. е. университетите да създават подобен тип програми, макар че липсва нормативна база заради неясноти, свързани с професионалните направления. Но най-важното е реализацията на бъдещите студенти и към това сме се насочили“ – каза за Радио Благоевград доц.д-р Иван Дреновски, ръководител „География, екология и опазване на околната среда“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Според него идеята е да има такава специалност, която да подготвя студенти както в областта на природните ресурси, на човешките ресурси, така и на административно териториалното устройство, които са специфични области, свързани с географията. От друга страна студентите да се подготвят в конкретни икономически дисциплини, които им гарантират след това много добра реализация.
„Важното е това, че говорим за една нова специалност, която се насочва към нуждите на практиката. Подготвя хора, които ще бъдат много по-полезни в общинските администрации, в стопанските предприятия, хора с екологично мислене. Цялата специалност е насочена към устойчиво развитие на територията. Това са хора, които ще имат по-зелено мислене, хора на бъдещите десетилетия. Те ще осъществяват тази трансформация към зеления преход, тук, на място, в нашата страна и в нашата област“, допълни още доц. Дреновски.
Кандидат-студентите могат да кандидатстват за новата специалност с оценки от ДЗИ по избор и оценки от състезателни изпити но български език, математика, география на България, история на България, биология или английски език. В балообразуването участват средният успех от дипломата и оценките по география и български език.
Припомняме, че електронните конкурсни изпити в университета се провеждат всеки делничен ден до 5 юли. Първото класиране ще бъде обявено на 8 юли.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..