Д-р Еленко Попов от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ с презентации на световен форум за бъбречно-каменна болест
Доц. д-р Еленко Попов представи опита на Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в лечението на бъбречно-каменната болест по време на елитния форум „Експерти в бъбречно-каменната болест“, който събра в гръцката столица Атина най-добрите специалисти по бъбречно-каменна болест в света. Той презентира опита на българските уролози в областта на флексибилната уретроскопия – един от водещите методи за лечение на камъни в горните пикочни пътища и най-вече в бъбрека.
В предаването „Здравен компас“ на Радио Благоевград-БНР, доц. Еленко Попов акцентира върху предимствата на този метод. „Това е един от водещите методи за лечение на камъни в бъбреците, по който България от над 10-15 години се съизмерва с всички центрове в Западна Европа и света. В България има няколко центъра, които извършват такава дейност. „Флексибилна“ означава гъвкава, т.е. инструментариума, който се използва е мека, гъвкава камера, за да може да следва кухините и ходовете на пикочните пътища. „Уретероскопия“ означава поглед на пикочопровода и на горните пикочни пътища. В огромния брой от случаите този метод се използва за третиране на камъни в горните пикочни пътища. Неговата огромна сила е, че не нанася травма на меките тъкани на пациента. Метод, който основно се дължи на големия напредък в технологиите през последните 20 години в две направления. Много качествените, гъвкави, с добро качество на образа уретероскопи, и второто – многото нови, все по-съвършени и лесни за работа лазери“.
По думите на доц. Попов единственото ограничение за прилагането на този метод е камъкът да не надвишава 2-2.5 см. Над тези размери се обмислят и други методи, но всички камъни до този размер са абсолютно удачни за прилагането на метода . „В много случаи той се използва и за по-големи камъни, но тогава от самото начало се приема тактиката за процедура на няколко стадия – т.е. разбива се част от камъка, след няколко месеца се третира и останалата част, защото ако се работи прекалено дълго в бъбрека нараства възможността за развитие на инфекции. Няма камък, който е достигнат с лазера да устои и да се противопостави на силата му“.
По време на интервенцията пациентът е под пълна анестезия. Гъвкавата камера стига до бъбрека за минути ако няма други проблеми. „Това е и критичния момент, в който има два варианта – или става изключително лесно, или много трудно ако са налице предхождащи увреждания на уретера, стеснения или предходни манипулации. Самата процедура най-често отнема 30-40 минути. От гледна точка на това, че трябва да се има предвид рисковата инфекция, е забранено тази процедура да продължава повече от час и половина“.
Урологът уточни, че процедурата е изключително щадяща за пациента, той си тръгва без никакъв разрез, няма хирургична травма, а възстановяването му е много бързо. По думите му това е много популярен метод в България, прилага се на много места, но сериозните референтни центрове, които го прилагат насочено и са достигнали сериозен опит в страната са малко.
Клиниката на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с най-новото поколение хибриден тулиев лазер. „Това е един от най-новите инженерни вариации на лазера, много успешно от около 1 година го използваме, както за меки тъкани за простатната жлеза, така и за бъбреците и се справя чудесно и с двете предизвикателства. Уредът успя да се превърне в джобното ножче на урологията, т.е. той да бъде единственият лазер, който е необходим в операционната и покрива целия обем проблеми в урологията. Лазерът, който имаме в ИСУЛ от ноември миналата година е с фабричен номер 27, което означава, че когато е получен е имало още 26 произведени в света. През настоящата година този тип лазери започнаха да се утвърждават като хит в лазерните технологии. Огромни презентации бяха направени на Американския конгрес по урология, а след няколко дни ще има и Европейски конгрес по урология, тъй като колегите като нас вече работещи около една година вече добиха опит, който ще могат да представят“.
Освен филмчето, представящо резултатите на българската клиника в областта на флексибилната уретроскопия, доц. д-р Еленко Попов е имал още три участия /с презентации и като модератор на дискусия, свързана с ролята на нефролозите и уролозите в лечението на бъбречно-каменната болест/.
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..