„България не е загубила битката за историята със Северна Македония, защото всичко, което ние искаме по един или друг начин е отразено в пакета документи на ЕС “, каза в интервю за Радио Благоевград Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. Той напомни, че френското предложение съдържа три документа, два от които са документи на ЕС и в тяхната подготовка Северна Македония не е участвала, за разлика от България. „Единственият документ към чието приемане има отношение Република Северна Македония са двустранните протоколи, където са залегнали всички въпроси на историята и които са част от преговорната рамка“. Ако Скопие не одобри френското предложение, все по-вероятна става възможността Албания сама да тръгне по пътя на преговорите за членство в ЕС, „което не е добре, защото ще създаде допълнително напрежение както в региона като цяло, така и вътре в Република Северна Македония от гледна точка на сериозното присъствие на албански политически формации там“, подчерта Любомир Кючуков. Според него българската дипломация „извади държавата ни от една крайно неуютна ситуация на политическа изолация в ЕС по този въпрос, в която я бяха поставили български политици“.
Любомир Кючуков не смята, че ще се стигне допрекратяване на дипломатическите отношения между България и Русия, след изгонването на 70 руски дипломати от България. „Оставайки настрана обстоятелството дали наистина има доклади, които се оспорват, как точно стоят нещата фактически, имаме всички основания да се доверяваме на ДАНС, оттам нататък, всичко което беше направено от българските политици, беше направено по начин, който може да послужи за учебно помагало как в дипломацията не се действа в такива случаи“, каза Любомир Кючуков и подчерта, че това което следва е много сериозно напрежение, „намаляване на каналите за комуникация по всички възможни теми, в икономиката и във всички сфери както за българските, така и за руските граждани“. Спореданализатора е добре България да не опитва да се профилира като един от ястребите в отношенията на ЕС с Русия. „България няма интерес от това, особено ако войната ескалира в посока Черноморския регион, което би представлявало реална опасност за националната ни сигурност. Интересът на България е да бъде сред страните пацифисти, които не са про руски настроени, но които виждат решаването на конфликта чрез политически преговори“.
Интервюто с Любомир Кючуков чуйте в звуковия файл.
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..