Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ива Христова: Засега не е необходимо въвеждането на противоепидемични мерки заради „Омикрон“ ВА.5

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова коментира в ефира на БНР - Радио Благоевград подвариантът ВА.5на „Омикрон“ и разпространението му в България.

„Като цяло заболеваемосттав България на 14-дневна база бавно пълзи нагоре – днес е 96.08, т.е. изкачваме бавно, но сигурно към 100. Разбира се, в това време стойностите в Западна Европа са 10 пъти по-високи, в някои страни дори 20 пъти по-високи. Но ние винаги при предишните вълни изоставахме, т.е. доста по-защитени се оказваме откъм активен туристически поток. Защото причината за тази вълна в момента е „Омикрон“ ВА.5, но повода да се появи е отпадането на противоепидемичните мерки и активното придвижване на хората между държавите и посещение на държави, в които заболеваемостта е много висока“ – уточни проф. Христова. По думите й трябва да ни тревожи този подвариант, тъй като е в пъти по-заразен от предишния.

   Проф. Христова коментира и възможността подвариантът ВА.5 да избягва имунния отговор, създаден от ваксина и от предишно преболедуване. „Трябва да разграничим нещата – от една страна ние имаме имунитет с ваксините и това е големия смисъл на ваксинацията -  да поддържаме имунитетът си активен. От друга страна е вирусът, който се променя и се опитва да избяга, но той избягва частично – т.е., когато ние имаме имунитет, той е достатъчен поне да ни предпази от тежко протичане на заболяването. Вирусът пак ще се елиминира от имунната система, ще ни предпази така, че да няма нужда от хоспитализация и интензивни грижи. И тъй като вече има немалък имунитет сред населението, ще намалее доста натискът върху здравната система. В Западна Европа в пъти по-малко са хоспитализациите спрямо предишни вълни, както и нуждата от интензивни грижи, както и смъртността.“


  Симптомите при подварианта ВА.5 не са по-различни от познатите при „Омикрон“ – температура, много характерна е общата отпадналост, умора, преходни болки в стави и мускули, хрема, болки в гърлото, суха кашлица – всичко това е в острия период, когато вирусът е в кръвта. „При този подвариант вирусът по-рядко слиза към белите дробове, има случаи на пневмония, но са доста по-малко, отколкото при предишни вълни. По-често засяга горните дихателни пътища. Но има рискови групи с понижен имунитет от злокачествени заболявания, от лечение с кортикостероиди, с цитостатици, особено хората с наднормено тегло, диабет, хипертония – при тези групи е възможно заболяването да протече доста по-тежко. Те трябва да предприемат специални мерки, за да се предпазят“.

  Проф. Христова уточни, че вирусът не е по-активен при високите летни температури. „Ние очаквахме, че ще е по-слабо активен, но той е стабилен и не се унищожава така лесно от слънцето така, както ни се искаше. Но засега няма необходимост от въвеждане на специални противоепидемични мерки, защото като цяло страната ни е спокойна. Обстановката се следи в динамика.“

  Специалистът прогнозира, че ще намалее силата на вируса, ще се превърне в сезонна инфекция заедно с всички останали вируси. “Много рано е да се прогнозира дали ще има друга вълна. Никой не може да предвиди кога и дали ще има нова мутация на вируса. Хубавото е, че се нароиха подварианти на един вариант – т.е. няма тежки и различни мутации, които към този момент да водят до нов вариант. По-скоро натрупване на мутации вътре и оформяне на подварианти, което е много добър прогностичен белег. Лично за мен, ако тази тенденция се задържи, е много оптимистична, защото ние вече натрупваме имунитет. Но никой не може да предвиди кога и откъде ще дойде нов вариант, защото няколко варианта дойдоха от Южна Африка. Винаги новите варианти се зараждат при хора с потисната имунна система, при които няма пълно очистване от вируса. И  от продължителното съжителство с организма, при което никой не надделява – нито организмът да оздравее, нито вирусът, всъщност така се раждат тези променени варианти. И това не може да се изключи“.



     




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Климатологът д-р Симеон Матев: От 15 юли до 10 август е най-подходящото време за почивка на Черно море

Климатолозите са предпазливи в дългосрочните прогнози, все пак  очертават тенденция за горещо лято 2024 . Учените се базират както на архива, историята с наблюдения на времето повече от 150 – 160 години, така и на факта, че не сме имали толкова топла пролет, като току-що отминалата. „ Но това не е новина, защото в изминалите 12 месеца, всеки един..

публикувано на 24.06.24 в 09:19

Елица Наумова с нова огнена песен

Елица Наумова - момичето, което танцува с огъня, представя нова песенн - „Simenan Chi Ta”. В песента лирическата героиня, чрез помощта на своята вяра може да премине през огнени изпитания. Във видеото са включени две пламтящи огнени клади, въртене на пой и огнени ветрила, под афро ритъм и екзотично поп звучене. Текстът е на автентичен език,..

обновено на 23.06.24 в 14:36

Християна Лоизу и Danny Levan представят дуетна песен – „Крий ми очите“

Финалистката от "Като две капки вода" Християна Лоизу и поп изпълнителят Danny Levan, зарадваха своите фенове с новата си дуетна песен – „Крий ми очите“. След като през студените месеци песента ни сгряваше, но на гръцки език и звучеше във всеки клуб в Гърция – „Vradia Hamena“ (Изгубени нощи), дойде момента да разгорещим страстите и на роден..

обновено на 23.06.24 в 14:14

"Талантино" - един празник на театъра и духа

В три поредни дни Благоевград посрещна млади таланти в театралното изкуство от цялата страна на детския театрален фестивал "Талантино". На сцената в Регионалния исторически музей излязоха школи от София, Перник, Банкя, Пазарджик, Петрич, Благоевград, Стара Загора. Те представиха разнообразна програма -  от приказки до тежка световна драматургия с..

публикувано на 23.06.24 в 12:24

Станислав Грозданов: Не само гледаме заедно Европейското по футбол, но обменяме идеи и за развитието на село Мурсалево

Станислав Грозданов е експерт „международно сътрудничество“ в ЮЗУ “Н. Рилски“– Благоевград. От известно време със семейството си живее в наследствената къща на своя дядо в село Мурсалево.  Станислав е сред инициаторите и активен участник в организацията на вечерите на селския площад, които събират пред 8-ем метровия екран не само жители на селото,..

публикувано на 23.06.24 в 09:30

Няма липса на контейнери за строителни отпадъци

Лятото е предпочитаният сезон освен за почивки, но и за ремонти. Нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци, както и поставянето им в контейнерите за битови или разделно събирани отпадъци се санкционира. Според Закона за управление на отпадъците се забранява нерегламентирано изхвърляне или изгарянето им. От Община Благоевград..

публикувано на 21.06.24 в 14:24

Екскурзоводи настояват за туристическа полиция

По данни на Министерството на туризма сертифицираните екскурзоводи в България са около 1600.  „ Професията на екскурзовода е една изключително трудна професия. Отстрани може да изглежда лесно, но човек трябва да притежава много качества да има богата култура – задълбочени знания в историята, да познава географията. И не само “, каза Николай..

публикувано на 21.06.24 в 14:08