Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF представи младите климатични герои на 2022 г.

За втора поредна година природозащитната организация WWF проведе кампания, целяща да насърчи младите хора в Централна и Източна Европа да стартират свои собствени екологични инициативи. Кулминацията на усилията в тази посока се разгърна в Бърно, Чехия, където се състоя регионален форум с участието на 33 младежи от България, Румъния, Сърбия и Чехия. 

Инициативата е в рамките на проекта „Климатични герои“. Той е насочен към младите хора на възраст между 15 и 24 години и цели да повиши осведомеността около климатичната криза и последиците от разточителното потребление на местно и глобално ниво.

„Целта на програмата е да запознаем хората в нашите микрообщества с последиците от климатичните промени и как можем сами да се справим с тях. Идеята беше да съберем младите да ги обучим, да обменим идеи с тях и да ги провокираме те самите да направят екоинициативи, като по този начин запалват искрата в техните приятели, съученици и семейства и така стават съпричастни към нашата кауза“ – коментира за Радио Благоевград Виктория Табакова, координатор „Младежка ангажираност“ към WWF.

Тазгодишният регионален форум на климатичните герои генерира много нови и оригинални инициативи за участие в борбата срещу промените в климата. Всички те бяха оценени високо, което направи състезанието изключително оспорвано и опитното жури беше принудено да задава допълнителни въпроси на участниците, за да определи кои от тях най-много заслужават наградата. Въпреки сериозната конкуренция и изобилието от свежи идеи, три от тях все пак бяха отличени. Ето ги и тях:

1. Бианка Русу от Румъния със семинар, посветен на това да вдъхновява тийнейджърите да рециклират своите отпадъци по един креативен и артистичен начин, вдъхвайки нов живот на употребени и вече ненужни вещи.

2. Адам Смолка от Чехия, който конструира велосипед, генериращ електричество. С негова помощ човек може да зарежда смартфона си докато върти педалите по време на път.

3. Симона Хилдебрандова, Кристина Шимкова, Тибор Митро и Наталия Баничова от Чехия с инициатива, целяща по един забавен начин да подобри качеството на въздуха в района на училището им, увличайки със себе си и много техни съученици.

Въпреки че не спечелиха отличие, българските участници във форума получиха уникалния шанс да се запознаят със свои връстници и съмишленици, които също като тях се борят за една по-чиста околна среда и по-добро бъдеще за планетата, на която живее.

Чуйте повече в интервюта на Биляна Славчева с Виктория Табакова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44