Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF представи младите климатични герои на 2022 г.

За втора поредна година природозащитната организация WWF проведе кампания, целяща да насърчи младите хора в Централна и Източна Европа да стартират свои собствени екологични инициативи. Кулминацията на усилията в тази посока се разгърна в Бърно, Чехия, където се състоя регионален форум с участието на 33 младежи от България, Румъния, Сърбия и Чехия. 

Инициативата е в рамките на проекта „Климатични герои“. Той е насочен към младите хора на възраст между 15 и 24 години и цели да повиши осведомеността около климатичната криза и последиците от разточителното потребление на местно и глобално ниво.

„Целта на програмата е да запознаем хората в нашите микрообщества с последиците от климатичните промени и как можем сами да се справим с тях. Идеята беше да съберем младите да ги обучим, да обменим идеи с тях и да ги провокираме те самите да направят екоинициативи, като по този начин запалват искрата в техните приятели, съученици и семейства и така стават съпричастни към нашата кауза“ – коментира за Радио Благоевград Виктория Табакова, координатор „Младежка ангажираност“ към WWF.

Тазгодишният регионален форум на климатичните герои генерира много нови и оригинални инициативи за участие в борбата срещу промените в климата. Всички те бяха оценени високо, което направи състезанието изключително оспорвано и опитното жури беше принудено да задава допълнителни въпроси на участниците, за да определи кои от тях най-много заслужават наградата. Въпреки сериозната конкуренция и изобилието от свежи идеи, три от тях все пак бяха отличени. Ето ги и тях:

1. Бианка Русу от Румъния със семинар, посветен на това да вдъхновява тийнейджърите да рециклират своите отпадъци по един креативен и артистичен начин, вдъхвайки нов живот на употребени и вече ненужни вещи.

2. Адам Смолка от Чехия, който конструира велосипед, генериращ електричество. С негова помощ човек може да зарежда смартфона си докато върти педалите по време на път.

3. Симона Хилдебрандова, Кристина Шимкова, Тибор Митро и Наталия Баничова от Чехия с инициатива, целяща по един забавен начин да подобри качеството на въздуха в района на училището им, увличайки със себе си и много техни съученици.

Въпреки че не спечелиха отличие, българските участници във форума получиха уникалния шанс да се запознаят със свои връстници и съмишленици, които също като тях се борят за една по-чиста околна среда и по-добро бъдеще за планетата, на която живее.

Чуйте повече в интервюта на Биляна Славчева с Виктория Табакова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09