Във фокуса на вниманието ни е фотоизложбата „Далеч от Африка” на професионалния фотограф Атанас Кънев и театралния режисьор Елена Панайотова, която беше открита миналата седмица в Градската художествена галерия в Пловдив и вече има покана да гостува и в Благоевград. Като цяло, тя представя програмата „Артисти за деца”, продуцирана и реализирана дълги години от фондация „Ден Гри” в град Кисуму, Кения.
Фототворбите, от пейзажни до портретни и фигурални композиции, отразяват моменти от процеса на въвличане на африкански артисти и деца в риск в творчески обучения и създаване на ежегодни театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория, едно от природните чудеса на света. Включени са и кадри от дестинации в Кения, Зимбабве и Занзибар извън обичайните туристически маршрути.
Програмата „Артисти за деца” е ръководена от режисьора Елена Панайотова в Кения (2011-2017) и в България (2002-2017). Започва от малък проект в Широка лъка и създаване на Международна театрална академия, за да нарасне и обхване през всичките тези 15 години 5000 деца и младежи в риск, както и 300 артисти от четири континента, обучени от български екипи в практиките на приложен театър. През 2016 г. „Performing Arts for Youth – Africa“ (PAYA) е сред осемте от точно 1800 проекта от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне културно разнообразие в света.
Изложбата е финансирана от Национален фонд „Култура” по програма „Социално ангажирани изкуства” с цел популяризиране на този уникален български модел за прилагане на сценични изкуства за социална промяна в Африка.
Елена Панайотова е театрален режисьор, продуцент и педагог, с признание за ключовата си роля в появата на нови тенденции в театралната практика у нас. Специализирала е европейска култура и история в Университета в Амстердам и театрална антропология в Один театър в Дания. Дълги години преподава актьорско майсторство в Академията за изкуства в Утрехт, Холандия, а от шест години в департамент „Театър”в НБУ. Има множество награди като режисьор и спектаклите й са били част от различни европейски фестивали през последните двадесет години.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...