На 18 август, в навечерието на Световния ден на фотографията, в столичната галерия „Ко-оп” беше открита самостоятелна фотографска изложба на Никол Николчова, озаглавена „Меланхолия”. Младата авторка си поставя за цел да фокусира вниманието на зрителя върху темата за преходността, като представя серия аналогова фотография от кадри, заснети през нощта на различни локации, предимно в Западна България. Това са забравени места от миналото, изоставени стари нефункциониращи фабрики, необитаеми домове и други. Както се отбелязва в анотацията - уловени в правилния момент, те носят чувство за замръзналост и неестественост, но същевременно са ни познати заради спомени, преживявания и наложени от обществото очаквания за случващото се на тези безлюдни кътчета из страната ни.
Никол Николчова е родена през 1995 г. в Кюстендил. Завършва Природо-математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов” в своя град, а след това „Комерсиална фотография“ в Университета по изкуствата в Борнмът, Англия. След бакалавърската степен продължава да се развива в сферата на фотографията, операторската дейност и цветовите колекции. Има награди и отличия още от времето на ученическите си години. Нейни снимки са публикувани в световни издания като Амика и Modelland magazine. От 2019 г. е хоноруван преподавател – лектор по фотография и визуални изкуства в „Нет Ит“ академия.
Проектът „Меланхолия” е осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура” – програма „Творчески инициативи”.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..