“Извечното търсене – да откриеш себе си, винаги те отвежда до вечното. Идваме на този свят чисти. Защото идваме от вечността. В стремежа си да добием познание, се завъртаме в един омагьосан кръг: Кой съм аз? Къде е Бог? Над мене или вътре в мене? Част ли съм от него? Бог ли е в мене, или аз съм в Него? И аз всъщност кой съм? С времето, помъдрявайки, стигаш до вечното откровение: “Аз съм Алфа и Омега, началото и краят. Аз съм този, който е, който е бил и който ще бъде – Вседържителят“. Тогава отново си чист като дете, идващо от вечността, защото си вечен.”.
Този текст е своеобразен вход към изложбата нетрадиционна живопис и иконопис на Илияна Тошева „ОТКРОВЕНИЯ – в търсене на вечното”, която беше открита на 26 август в малката зала на Градската художествена галерия в Благоевград. Тя представя 29 произведения на живеещата в Сандански авторка, с разностранни интереси и умения, чието име се свързва с осъзнатата грижа за културните процеси в града.
Родена е през 1954 г. във Варна. Учи най-напред в Сандански, след това завършва художественото си образование (колеж) в София, със специалност аранжиране и реклама. Работи в областта на пространственото оформление и аранжирането на изложби, панаири и музеи. Повече от 20 години преподава иконопис в Прицърковно училище „Св. цар Петър Български“ към храм „Свети Георги“ и води курс по иконопис към Първо основно училище „Св. Климент Охридски“. Съвместно с общината в Сандански организира разнообразни детски пленери. Участва в регионални и национални изложби. Наред с рисуването, тя пише приказки, кратки разкази и поезия под псевдоним Илина Кирина. Публикува от години в алманах „Огнище“ и в сайтовете „Нова социална поезия“ и Лига за българските писатели в САЩ и чужбина. Автор е на 11 сценария, представени на сцена, също на книгите: „Приказка за моя град“ (2012), „Загадъчните тангрити. Приказки за българските владетели“ (2015), стихосбирка „Горя“ (2020) и сборник с разкази „Потайностите на метрото“ (2022). Председател е на сдружение „Жените на Сандански“ и клуб за литература, изкуство и култура. Носител е на званието „Будител на град Сандански, 2019“.
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..