С наситената културна програма в края на август под открито небе се проведe поредното издание на Банско опера фест. В дните 26 и 27 август събитието събра на една сцена едни от най-ярките и изтъкнати оперни звезди. Гостите и жителите на курортния град станаха свидетели на мюзикъла „Брилянтин“ изпълнен от Държавна опера Варна, който е създаден преди точно 50 години от Джим Джейкъбс, Уорън Кейси и Робърт Стигууд, вдъхновен е от субкултурата на Грийзърите, възникнала през 50-60-те години на 20 век. Символ на свободното мислене, с пълна липса на лицемерие и престореност, тази субкултура печели голяма популярност, както в САЩ, така и в Европа.
Най-голяма популярност мюзикълът печели след кино екранизацията му с участието на Джон Траволта и Оливия Нютън Джон, която ни напусна само преди броени дни.
На сцената на Банско Опера фест в ролята на Дани видяхме Велин Михайлов, звездата на българския мюзикъл Лилия Илиева бе Санди, в ролята на Бети се превъплъти Волена Апостолова, Даниел Христов - Кеники, балет и оркестър на Държавна опера Варна. Режисьор на мюзикъла „Брилянтин“ бе Сребрина Соколова, а диригент Страцимир Павлов.
На 27 август бе заключителната вечер с произведението на Шекспир "Ромео и Жулиета", което е вдъхновение за стотици театрални режисьори и над 40 оперни композитори. На този фон категорично изпъква операта на Шарл Гуно, нарицателна за френския романтизъм с неговата чувственост, финес и вокална грация.
Тя е рядък пример за опера, в която музиката превъзхожда драматургията с красотата на мелодиите и изящната оркестрация.
Към тези характеристики се придържат в прочита си диригент-постановчикът на премиерната продукция на Държавна опера Варна Светослав Борисов и режисьорът Урсула Хорнер от Австрия, която работи в състава на Националната опера и балет на РС Македония.
Партиите в "Ромео и Жулиета" изпълниха Мария Павлова - Жулиета, Рейналдо Дроз - Ромео, Евгений Станимиров - Лоренцо, Меркуцио - Иво Йорданов, Стефано - Лилия Илиева, Граф Капулети - Венцеслав Анастасов, херцогът на Верона - Гео Чобанов, оркестър и хор на Държавна опера – Варна и др.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..