В света на високите скорости и мощните автомобили тежките катастрофи все повече зачестяват у нас. Жертвите и ранените във войната по пътищата растат непрекъснато. В повечето от случаите на тежки пътно-транспортни произшествия, екипите на спешна помощ поемат грижата за пострадалия и транспортирането му до болницата, където да бъде прегледан и лекуван от ортопед-травматолог. Най-тежките и често срещани травми при пътни инциденти коментира в ефира на Радио Благоевград д-р Божидар Лазов, ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР – София.
„За съжаление травмите при пътни инциденти са на първо място по честота у нас и България води в тази черна статистика в Европейския съюз. При по-голяма част от пациентите се засягат различни органи и системи. Т.е. освен засягане на долни и горни крайници с различни по честота и тежест счупвания, за съжаление при немалък процент са налице и гръдни и коремни травми, както и черепно-мозъчни. Но едни от най-често срещаните са вътреставните счупвания и дълги тръбести кости – раменна, бедрена кост, кости на подбедрицата. За съжаление другото, което трябва да се отбележи е, че тези високо енергийни травми в много от случаите могат да бъдат и открити. Това налага спешна медицинска намеса, правилна преоценка на състоянието, и в над 90 процента на този тип счупвания се налага оперативно лечение“.
Д-р Лазов уточни, че при пътни инциденти пациентите получават политравми. При фрактури се използват най-често външни фиксатори – временни устройства, които се прилагат при открити счупвания на кости, които не могат веднага да бъдат оперирани. „Но през последните години в нашата практика залагаме на спешно оперативно лечение. В първите часове – 6-ти, 8-ми час, което е златен стандарт. Имам случаи в практиката, при които ми се е налагало да се оперират счупвания на 15-ти-20-ти ден, когато при политравматичен пациент е налице засягане на други органи и системи. Защото коремните и гръдните травми са с предимство и трябва да бъдат стабилизирани, това налага медицинската практика и протокол“.
Медикът коментира и често срещаните травми при мотоциклетистите - предимно млади хора, които недооценяват възможностите на мощните машини. „Основният проблем при тях, върху който трябва да се акцентира е, че за съжаление не успяват да стигнат до болнично заведение, защото травмите в повечето случаи са несъвместими с живота. Те са политравматични пациенти с различни по честота счупвания. Или стигайки до болница, тежестта на някои травми е изключително висока – засягане на гръбначния стълб и някои от тях се инвалидизират за цял живот, защото не могат да се възстановят моторните функции на крайниците“.
По думите на д-р Лазов най-трудно се възстановяват дългите тръбести кости, които осъществяват опорната функция на краката. Бедрената кост, костите на подбедрицата и глезенната става, която поема на 5 кв. см цялото тяло на човека. „Това са таргетните зони, които най-често се засягат, но тяхното възстановяване е доста сложно понякога, защото счупванията са многофрагментни. Т. е. голям брой кости, възможно е засягане на нерви, открити счупвания. Това налага адекватна и правилна намеса. „През последните 20 години нашата специалност се разви с навлизането на много нови остеосинтезни средства, които дават възможност за изключително добро възстановяване на костите и съответно зарастването им при младите хора. Защото обикновено това са хора, които нямат тежки заболявания, възстановяват се и отново се връщат на работа, каквито случаи съм имал в моята практика“.
Веднъж попаднал на мястото на инцидента, всеки от нас може да донесе реални ползи на пострадалите, стига да знае какво да прави. „Човек, който няма завършено медицинско образование все пак може да види деформация на ръка или крайник, появил се оток. Обездвижването може да стане с подръчни средства. Да се направи превръзка, за да се намали движението на костите. Това ще помогне на пострадалия тези кости да не предизвикват допълнителни разкъсвания на кръвоносен съд или нерв. Виждал съм за шини да се използват дори дървени летви и хората, които са оказали такъв вид помощ ги адмирирам за адекватната намеса, която е била абсолютно правилна и навременна. След това ние поемаме специализираната помощ“.
Д-р Божидар Лазов, ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР-София отправи апел към водачите на моторни-превозни средства да не тръгват на път след употреба на алкохол и упойващи вещества и да спазват ограниченията. Да са наясно и да не забравят за последствията от възможните тежките травми. Да проявят разум на пътя.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..