Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната активност е може би най-ниска от десетилетия

Избирателната активност бе една от най-коментираните теми след проведените на 2 октомври извънредните парламентарни избори. Според Светлин Тачев, политолог в Агенция „Галъп интернешънъл болкан“, с която БНР работеше съвместно в изборния ден, не е изключено да се окаже, че това е най-ниската избирателна активност до момента, от проведените през 1991 година първи парламентарни избори в България, досега.

Естествено, тя ерозира през годините три пъти, като е повишена през 2001, 2009 и 2017 г., когато въведоха задължителното гласуване. Тогава много хора повярваха, че може да има санкции и гласуването се повиши. Но, избирателната активност ерозира, особено през последните две години. На 4 април избирателната активност беше сравнително висока, като отбележим, че тогава имаше повишение на пандемията от коронавирус, много анализатори смятаха, че хората няма да гласуват. Тогава активността беше около 50%  и това беше добре за самата ситуация. Но, през всичките тези години, различни фактори са влияли върху избирателната активност и вчера основният фактор беше умората у хората“ -  коментира за Радио Благоевград политологът Светлин Тачев.

Според него, този изборен маратон, който направихме от 2021г. досега, наистина повлия на хората да излязат и да гласуват.

И това е един сигнал, дори и да не е по-ниска избирателната активност, да е колкото на последните парламентарни избори, която бе най-ниската до момента, това е сигнал за политическите формации, че българските граждани са изморени и трябва да се търси начин, как да се излезе от политическата криза“ – съобщи още политологът, според когото, сме на прага „ да си счупим демокрацията“.

По думите му, спиралата от предсрочни избори няма да доведе до нищо добро. Затова, политическите партии трябва да бъдат по диалогични. В следващия парламент обаче, политическият пъзел ще бъде нареден много трудно.

Най-добрият вариант за съставяне на правителство е да се правят компромиси, дори и с цената на партийна подкрепа. Добър вариант е кратък програмен кабинет, примерно със срок от няколко месеца, който да помогне на страната да премине през зимните месеци, които се очаква да са трудни. Ще е най-голямата грешка, ако точно в тези месеци, ние да нямаме работещо Народно събрание“ – категоричен е Светлин Тачев.

Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева със Светлин Тачев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Злата Ризова

Злата Ризова: Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци

Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..

публикувано на 13.05.25 в 10:20

„Смачкай проблема“ - една сбъдната детска мечта

Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..

публикувано на 12.05.25 в 10:38
Анна Начева

Анна Начева: Професията библиотекар е призвание, което не е за всеки

На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..

публикувано на 12.05.25 в 10:31

Героите не удрят, героите обичат

Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..

публикувано на 11.05.25 в 11:15

70 години село Полето

С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..

публикувано на 11.05.25 в 11:00

Храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда – изграден изцяло от народа

Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..

публикувано на 11.05.25 в 10:30

Певицата Ивана Дякова посвети песен на своята майка

„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..

публикувано на 11.05.25 в 08:50