Нужен е и диалог с местната власт. Това заяви в разговор за Радио Благоевград председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов.
„За съжаление политическото безвремие остави местната власт в едно доста трудно състояние. Само един пример. Общинският фонд за местни инициативи финансира идеите на местните хора за реализирането на различни проекти. Това става след приемането на държавния бюджет, а след това и на местния, който се приема в 40-дневен срок след приемането на националния. Поради сериозното забавяне тази година ние в Дупница имаме възможност да осигурим средства за местните хора едва през октомври. Те ще имат много малко време да реализират своите проекти. През годината бяхме изправени пред много трудни моменти като изплащането на средствата за ел. енергия, за поддържането на общинската пътна мрежа. Причината - малкото средства“, коментира той.
През тази година не е имала възможност да се отделят средства и за много други дейности.
„Държавата ни прехвърли немалко задължения, но никой не се интересуваше как се справяме ние в общините. Разбира се, интересуваме се и от предложенията за съставянето на ново правителство от 48-мото Народно събрание. Има логика в предложения от Бойко Борисов вариант, но е важно да има диалог. Този диалог може да започне между партиите в парламента и да продължи и с представителите на местната власт. Защото тук проблемите също са много сериозни“,добави Костадинов.
Чуйте още подробности в интервюто на Иван Лазов с председателя на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов.
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..
Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..
Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..