Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радина Калдамукова: Наложително е да възстановим естествените водни цикли

Експертите са на мнение, че прекъсването на естествените водни цикли, повсеместната сеч и обезлесяване, са причини както за тежките наводнения, така и за сериозните засушавания в целия свят. С тази убеденост е и глобалното движение на градостроители, експерти по водите, еколози и инженери, които се опитват да възстановят естествените водни цикли.Тяхната дейност е наречена „un-engineering”, т.с  завръщане към естествените процеси, които включват например предоставяне на достатъчно пространство на реките за разширяване и свиване, за да се противодейства на скоростта на водата и наводненията. „Да, точно така, завръщане към природата. Ние осъзнаваме, че този воден цикъл, цялата система е свързана. Не можем да разглеждаме само една река или само подпочвените  води. И колкото по-бързо това ни стане ясно, толкова по-добре“, коментира за Радио Благоевград Радина Калдамукова, магистър по геоекология и част от авторския екип на платформата „Климатека“.

Младият учен посочи редица примери за интелигентно управление на водите и за изграждане на синьо-зелената (вода и растителност) инфраструктура, като един от най-важните елементи за устойчиво развитие в градовете. „Също така на локално ниво можем да използваме дъждовната вода, която е много ценен ресурс, който най-често отива в канализацията. Или чрез специални филтри можем да филтрираме така наречената „сива вода“, която ползваме за миене, от пералнята и т.н. Дори мой познат от Финландия е измислил такава система душ, с която водата се рециклира един вид  и следващият човек  може  да я използва отново, без да се хаби нова вода или да се затопля до определена температура“, разказа още Радина Калдамукова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18