Ученици от Езиковата гимназия „Академик Людмил Стоянов“ Благоевград спечелиха стипендии „5-ти октомври“ на община Благоевград за високи постижения в категориите „Наука“ и „Спорт“.
Ани Моллова е на 14 години, тя е ученичка в 8-ми клас в ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград. Избрала е паралелка с профил немски и английски, а преди това е била възпитаник на III-то ОУ „Димитър Талев“ Благоевград. Ани представи област Благоевград на Националните олимпиади по предметите „Български език и литература“ и „История“. Тя е единствената ученичка от област Благоевград, от всички възрастови групи, класирана на Националната олимпиада по български език и литература. „Това до голяма степен се дължи на госпожата ми по БЕЛ в III-то ОУ „Димитър Талев“ Благоевград, изключителният професионалист Красимира Билева. От малка обичам и историята. В 7-ми клас имахме възможността да работим с г-жа Ваня Крънджилска, още един огромен професионалист в своята област. На нея също се дължи това, че достигнахме до тази висока точка в нашето развитие. По история аз и Вальо Чорбаджийски бяхме оценени с оценка 6.00 от Националната комисия. Това показва цялото старание и труд, които сме положили“ – сподели за предаването „Аз, Буки, Веди“ на Радио Благоевград Ани Моллова.
Валентин Чорбаджийски също е на 14 години, в 8-ми клас в ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград. Той е отличник по история с оценка 6.00 от Националната олимпиада. „Историята е моят любим предмет и аз искам точно с това да се занимавам. Повече ми харесва историята след Освобождението на България. Трудно се стига до първо място на Национална олимпиада. Трябва много учене, много четене.“ Валентин е амбициозен и още в началото на подготовката за олимпиадата решава, че с цената на много труд ще бъде класиран на призово място. Така и се случва. „Тази година наблягам на подготовката по немски език. Стипендията ще използвам, за да си помогна за учебници или за някаква школа да се запиша, която също ще ми е от полза“ – добавя Валентин Чорбаджийски.
Наско Миков има завидни спортни постижения. Той е републикански шампион по спортна гимнастика и също получи стипендията „5-ти октомври“ на община Благоевград. „С този спорт се занимавам вече от 10 години. Това ми е в кръвта. Спортът ме учи не само на дисциплина, но и на спортсменство. Тази година станах републикански шампион, на държавното съм първи. Имам много отличия. На всичките шест уреда съм в Топ 3 на България. Преди половин месец се върнахме от Балканиада в Истанбул, Турция. С българският отбор завоювахме 3-то място. Аз се класирах и на два финала. Трудно съчетавам спорта с училището, но винаги намирам време. Денят ми е пълен. С желание винаги стават нещата. Аз лично средствата от стипендията ще инвестирам в себе си. Всичко това, което съм постигнал и ще постигна, защото аз съм човек с амбиции, е благодарение на мен самия, на моите родители и моя треньор Александър Марков. Благодаря им сърдечно!“ – споделя Наско Миков.
Честитим наградите на учениците от ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград и им пожелаваме още много успехи в науката и спорта.
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..