Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Общ дом. Общо бъдеще" е новата кампания на WWF - България

Природозащитната организация WWF - България стартира своята първа двуфазова интегрирана кампания “Общ дом. Общо бъдеще”, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Идеята е, чрез различни събития да се спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. Кампанията ще се проведе в периода между 13-и октомври 2022 г. и 22-ри април 2023 г. Един от медийните партньори е БНР – Радио Благоевград.

Послание на кампанията

Човечеството е загубило 68% от популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби за по-малко от половин век. Учените предупреждават, че скоростта, с която експлоатираме Земята, надвишава способността ѝ на възстановяване. В резултат ¾ от земната повърхност, която не е покрита с лед, вече е значително променена, по-голямата част от океаните са замърсени, а 85% от площта на влажните зони е загубена. Дивите животни изчезват и е в наши ръце да променим това – да опазим нашия общ дом и да се погрижим за общото ни бъдеще.

Фази на кампанията

Първата фаза на кампанията ще се състои от две части:

1) запознаване с проблема, представяне на данни и поглед върху глобалния контекст (13.10.2022-07.11.2022);

2) фокус върху ситуацията у нас и усилията на WWF за опазването на дома на дивите животни в България (08.11.2022-07.01.2023).

Втората част на кампанията ще покрие периода, в който традиционно провеждаме кампанията за Часа на Земята (15.03.2023-22.04.2023).

Съдържание на кампанията

Първата фаза на кампанията ще стартира в средата на октомври с доклада „Жива планета“ (Living Planet Report) на WWF International, който се подготвя на всеки две години и съдържа актуална информация за състоянието, рисковете и заплахите пред дивата природа и биоразнообразието по света. През ноември ще продължим с темата за кафявата мечка в България и ще разкажем за интензивната работа на Спасителния мечешки отряд на WWF за превенцията на конфликта човек-мечка. През декември ще разкажем повече за дейността ни по опазването на старите гори у нас, залесяванията, които извършваме, както и за борбата ни с незаконната сеч, генерираща по последни данни скрити приходи от 150 млн. лв. всяка година.

Втората фаза на кампанията започва в средата на март с любопитни данни от нашите експерти ихтиолози за работата им по Дунав по опазването на критично застрашените есетри – оцелели през последните 200 млн. години, но на път да изчезнат днес. Долното течение на река Дунав пази последните им диви популации в Европа. Ще разкажем и за работата по други водоеми като река Искър и Драгоманското блато, както и за успехите по обявяване, поддържане и опазване на защитени територии у нас. В тази част от кампанията ще се акцентира върху Часа на Земята – най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата, която през 2023 г. се пада на 25-и март и ще обедини хиляди градове от почти всички страни по света. Кампанията ще продължи до Деня на Земята (22.04.) с все още слабо познатата в България тема за престъпленията срещу дивата природа и работата на WWF за тяхното противодействие.

Защо WWF заслужава доверие?

През последните години WWF постигна редица значими успехи в различни направления на природозащитата: 1. Създадохме първия по рода си Доклад за престъпленията срещу дивата природа в България; 2. Улеснихме гражданите в подаването на сигнали за нарушения срещу дивата природа; 3. Спасителният мечешки отряд на WWF многократно се отзова на сигнали за проблемни мечки, работейки за разрешаване на конфликта между мечки и хора; 4. Зарибихме Дунав с над 70000 хиляди есетри; 5. Залесихме 2000 декара крайречни гори - площ, равняваща се на близо 5000 баскетболни игрища; 6. Опазихме от изсичане 109 000 хектара вековни гори; 7. Борим се все по-успешно с незаконната сеч в нашите гори; 8. Възстановихме влажните зони в Персина, в резултат на което там се завърнаха пеликани; 9. Спечелихме няколко ключови за опазването на Пирин дела. Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. Уви, няма как да постигнем това сами и имаме нужда от широка разпознаваемост на проблемните казуси, както и от мащабна дарителска ангажираност.

Повече за кампанията вижте на wwf.bg/koleda

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР-БлагоевградБНР-БургасБНР-Видин и др.

 


По публикацията работи: Биляна Славчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42

Когато годините са само цифра…

Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Лесовъдът на годината: Нужно е повече разбиране на нашата професия от обществото

Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината.  Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..

публикувано на 08.04.25 в 16:09

Двудневен рок фестивал в Американския университет в България

Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club  към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..

публикувано на 08.04.25 в 14:19
Найден Зеленогорски

Районирането на България – какво предстои и защо е важно?

Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..

публикувано на 07.04.25 в 09:54

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14

Правителството е стабилно и мнозинството се увеличава

Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..

публикувано на 05.04.25 в 10:07