Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изгубили сме 69% от популациите на диви животни

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Той излиза на всеки две години с актуални данни за състоянието на дивата природа, както и за рисковете и заплахите, пред които е изправена.

С този доклад днес се поставя началото на първата фаза на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще” на природозащитната организация WWF – България. Това е първа двуфазова интегрирана кампания на организацията, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в периода между 13-и октомври 2022 г. и 22-ри април 2023 г. В периода от 08.11.2022г. до 07.01.2023г., ще бъде поставен фокус върху ситуацията у нас и усилията на WWF за опазването на дома на дивите животни в България.

Втората част на кампанията ще покрие периода, в който традиционно се провежда кампанията за Часа на Земята (15.03.2023-22.04.2023).

В доклада участват над 90 експерти от над 20 страни от всеки континент, проследявайки популациите на птици, бозайници и влечуги по света. Проучването представя състоянието или така нареченият индекс „жива планета“. Това е нашият ранен показател за тревога, защото според данните, популациите на диви животни на Планетата са намалели с близо 70%. Това означава, че от една страна се е увеличил броят на видовете, които са изчезнали или са станали по-застрашени, според международния критерий за защита на природата. От друга страна означава, че много от популациите на видовете са претърпели негативни промени, включително срив. У нас няма постоянен мониторинг на изчезващите видове, но последното издание на Червената книга в България от 2011 г., съобщава за 51 вида животни, които са изчезнали, от които 12 вида са включени в категорията „изчезнали“, а 30 вида са критично застрашени. Тоест, същите тенденции, които се случват в световен мащаб се случват и у нас. Едни от най-застрашените видове у нас са есетрите“ – коментира за Радио Благоевград Нада Тошева, ръководител „Опазване на видовете“ към WWF – България.

Докладът сочи още, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.

Затова е важно всеки от нас да осъзнае важността на проблема и да се опита да помогне за неговото решаване с по-отговорно отношение към природата и заобикалящата ни среда. Това е и целта на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще”, която стартираме днес“ – съобщи още Нада Тошева. Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Нада Тошева:







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Злата Ризова

Злата Ризова: Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци

Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..

публикувано на 13.05.25 в 10:20

„Смачкай проблема“ - една сбъдната детска мечта

Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..

публикувано на 12.05.25 в 10:38
Анна Начева

Анна Начева: Професията библиотекар е призвание, което не е за всеки

На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..

публикувано на 12.05.25 в 10:31

Героите не удрят, героите обичат

Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..

публикувано на 11.05.25 в 11:15

70 години село Полето

С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..

публикувано на 11.05.25 в 11:00

Храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда – изграден изцяло от народа

Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..

публикувано на 11.05.25 в 10:30

Певицата Ивана Дякова посвети песен на своята майка

„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..

публикувано на 11.05.25 в 08:50