Международният конгрес се провежда на всеки шест години и представлява световно признатото събитие от най-високо ниво в областта на нумизматиката. Конгресът е част от политиката за популяризиране, опазване, валоризация и развитие на материалното и нематериално културно наследство. Това е уникална възможност за куратори, историци, професионални експерти, колекционери и всички участници да се срещнат помежду си и да споделят своята страст, както и да представят най-новите постижения в науката. Участието на такъв форум повишава авторитета на европейско и световно ниво и допринася да бъдем разпознаваеми в световните нумизматични среди. Това е и изключителна възможност за популяризирането на българското културно наследство и в частност нумизматичните колекции на българските музеи. Подборът на участниците се извършва по най-високи критерии от международна комисия, година преди провеждането на конгреса. За първи път от България има над 10 представители на този конгрес с участието на музейни специалисти от РИМ Благоевград, РИМ София, РИМ Стара Загора и от Софийския университет.
Фурор в нумизматичната наука предизвиква изследването на д-р Нина Хаджиева, нумизмат, куратор на нумизматичната колекция на РИМ Благоевград. Тя участва в панел „Тракия“ и „Северна Гърция“.
„Аз исках да представя едно много емблематично съкровище за Югозападна Тракия – съкровището от Скребатно. Такова няма регистрирано от тази епоха, 6-4 в.пр. Христа. Такова друго съкровище няма регистрирано до ден днешен не само в България, на Балканите, но и в света. Тези съкровища рядко достигат до музеите. Те се намират, но се разграбват, разпиляват от иманяри, от колекционери и т.н.“
Д-р Хаджиева посочи за слушателите на Радио Благоевград каква е методиката, по която се работи при изследването на монетите. Монетите се изследват като тегло, номинал, като изображения и иконография. Стига се до момент, в който не може да се продължи. Нейната идея е да се направи анализ на монетите от конкретното съкровище.
„Ние изследвахме с един специален инструмент, нарича се XRF фруоресцентен анализатор, който изследва съдържанието на метал в монетата. Показва колко процента е среброто, златото, медта и какви други елементи има. Това е следващата стъпка в науката нумизматика, защото ние по този начин можем да хванем фалшиви монети. Друго, много важно за мен е, че аз искам да докажа, че тези монети и металите, от които са изработени, са от Тракия, от Родопите, Западните Родопи, долината на Средна Места и полето на гр. Гоце Делчев. Монетите са направени от висок процент сребро, между 97 и 99.9 чистота на среброто. Целта е да се направи достатъчно добра статистика, да има обем от такива анализи, за да може в един момент статистически да направим заключения. Аз сега направих първите няколко стъпки. Тези монети досега в науката се наричат тасоски. На остров Тасос обаче такива монети няма, а 200 години в цял свят тези монети се водят тасоски. Те са тракийски монети. Тяхната концентрация реално е точно в средното течение на река Места, гоцеделчевското поле и Западните Родопи. Там е най-голямата концентрация. Това е нещо интересно за световната нумизматика. Хората доста се заинтересуваха, защото това е подмяна на една двеста годишна повтаряна мантра и досега всички знаят, че това са тасоски монети, че са гръцки монети и в един момент идва някои и казва: Не! Това са тракийски монети, т.е. ние по някакъв начин подкопаваме цялата научна литература до този момент. Но в крайна сметка науката е точно затова, да оборва и да доказва хипотези и да изкарва истината“.
Д-р Нина Хаджиева продължава изследването върху монетите от съкровището в Скребатно.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..