Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК прие българското предложение за новата референтна рамка за тютюна

Преходната национална помощ за различни земеделски сектори, сред които е и тютюнът, през новия Програмен период на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз /2023-2027г./, ще бъде с нова референтна рамка 2016-2018 г., каквото беше желанието и на българския бранш, а не 2007-2009 г., както е към момента. Това потвърди за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводитерите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн - ЕЛТИ.

„Чувствам се горд от тази новина, защото преди 5 години нещата не стояха така. Браншът беше изправен пред опасността, така беше анонсирано от Европейската комисия, Преходната национална помощ въобще да я няма като помощ, като мярка, като схема в бъдещата Обща селскостопанска политика на Европейския съюз, 2023-2027 година. Като Сектор успяхме, оттук идва и гордостта, която изпитвам като ядро, което работеше по въпроса с няколкото поредни правителства на България, така направихме, че по предложение на България, Преходната национална помощ, не само за тютюн, а и за много други Сектори от земеделието на ЕС, да продължи да се прилага като финансов инструмент и след 2023 година“ – коментира Цветан Филев. Той подчерта усилията на българския тютюнев бранш да бъде прието предложението новата референтна рамка да бъде 2016-2018 г., а не както е досега 2007-2009г.

Важно е да се отбележи, че тютюнопроизводителите от България, ще могат да изберат една от тези упоменати нови три години, която да стане нова референтна рамка и те да получават върху това производство от посочената година финансови средства по Преходна национална помощ за тютюн за 5 години напред – от 2023 до 2027 г., за годините на подадени заявления“ – уточни още председателят на НАТ-2010.

Една от забележките на ЕК по Стратегическия пран на България е свързана с въпроса, как на терен реално ще се прилага новата методология за новата референтна рамка за Сектор „Тютюн“ за новите години. Това е и едно от предложенията, които браншът поставя за разглеждане. Потенциални бенефициенти по тази помощ ще бъдат всички регистрирани, според Закона за тютюна и тютюневите изделия, тютюнопроизводители.

„Очаква се всички тези предложения да бъдат приети, но поради трудната и бюрократична кореспонденция между България и ЕК, ще са необходими  между 6 и 8  седмици, за да се придвижат всички необходими документи и предложения. Съответно, те  трябва да бъдат одобрени или отхвърлени, като крайната цел е, поне до края на 2022г., Стратегическият план на България да бъде финално одобрен и финализиран по всички промени и предложения“ – уточни още председателят на НАТ-2010.

Цветан Филев коментира и участието си в Годишното общо събрание на Международната асоциация на тютюнопроизводителите – ITGA, в качеството му, не само като председател на НАТ, 2010 в България, но и като президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн – ELTI. Форумът се провежда в Португалия и сред основните акценти в него са - развитието на Сектор „Тютюн“ на четирите континента, на територията на които се отглежда тютюн като цяло, новите и модерни методи за производство, новите сортове тютюн, добрите земеделски практики и цените, на които се реализира тютюневата продукция по света.  

„Черешката на тортата“ ще бъде отбелязването на 10-то юбилейно издание на Световния ден на тютюнопроизводителя на 28 октомври. За първи път, от три години насам, този празник ще бъде отбелязан на живо, заради пандемията от коронавирус, така че, ще имаме възможност на световно ниво да представим достойно, освен българските тютюнопроизводители и европейските, защото ELTI е единствената тютюнева организация от Европа, която участва на този форум“ – заяви още нейният президент Цветан Филев.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Институциите на терен: Гасене, превенция и международна подкрепа

Министър-председателят Росен Желязков, заедно с екипа от Оперативния щаб, беше на терен в района с най-сериозния пожари в страната - този над село Илинденци, община Струмяни. Той подчерта значението на координацията между институциите и обяви, че човешкият фактор остава основната причина за възникване на огнената стихия.„Над 95% от пожарите се..

публикувано на 29.07.25 в 10:46

Ще направим оглед, за да се кандидатства за обезщетения на пострадалите домакинства при пожара

По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..

публикувано на 28.07.25 в 12:59

Три дни Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението и младежкия порив

От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..

публикувано на 25.07.25 в 19:08

В пиковите горещини не пийте алкохол, заложете на лека храна и повече течности!

Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите  потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..

публикувано на 25.07.25 в 09:20

Единна методика за изчисляване на такса смет ще улесни общините

Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..

публикувано на 24.07.25 в 12:20

Експертно за имотите: Оферта „Само за частни клиенти“, защо това е нелоялна практика

Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..

публикувано на 24.07.25 в 11:58

Райският газ – забавление с фатални последици

Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв  в благоевградското село Падеш. Според  антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно.  Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..

публикувано на 24.07.25 в 11:13