Националният парк-музей „Самуилова крепост” е открит на 23 октомври 1982 година. Останки от средновековно укрепление и селище са консервирани, а районът около него е благоустроен. Там където склоновете на планините Беласица и Огражден се приближават и образуват Ключката клисура е било заселено още от IV – III век пр. Хр., но най-бурният период в неговата история е свързан с управлението на цар Самуил (997 – 1014 г.). За да засили отбраната на земите си, българският владетел е изградил система от отбранителни съоръжения, които започвали високо от склоновете на Беласица, южно от село Ключ и опирали в Огражден. От хълма, върху който сега се намира Националният парк-музей „Самуилова крепост”, е било възможно да се контролира цялата Ключка теснина.
Историята разказва, че през 1014 г. войниците на византийския император Василий ІІ нанасят поражение на българската армия и вземат в плен 14 хиляди български войници. Василий ІІ нарежда да бъдат ослепени, а на всеки 100 - да бъде оставен по един с едно око, за да води другарите си по обратния път към дома. Цар Самуил не могъл да понесе гледката на завръщащата се ослепена армия и починал от сърдечен удар. Това било началото на края на Първата българска държава, която през 1018 година. била окончателно покорена от Византийската империя. А заради нечуваната жестокост, Василий II получил прозвището Българоубиец. „Тази трагична страница от нашата история ни дава възможност да се замислим върху това как трябва да живеем, как трябва да се случват нещата в нашето всекидневие, за да избегнем подобни трагични страници. Значимостта в нашата историческа памет, в нашето историческо съзнание е фактът, че това е край само на една част от българската история. Две столетия по-късно българската държава, след въстанието на Асен и Петър, отново се въздига обновена. Съотнесено към нашето време, означава да можем да преценим доколко трудностите, проблемите пред които сме изправени, дори и такива свързани с настъпването на края на един период от нашия живот, всъщност трябва да ги използваме, за да можем да се подготвим за ново начало. Мисля, че това е смисълът на отбелязването, на напомнянето на такива трагични събития. Те са край за нещо старо и начало на нещо ново“, коментира за Радио Благоевград Методи Бисерков, директор на историческия музей в град Петрич.
Националният парк-музей „Самуилова крепост” е включен в 100-те национални туристически обекта. Годишно посетителите са между 20 - 25 000. Осигурени са екскурзоводи, а с помощта на съвременните технологии всеки може самостоятелно да получи подробна информация и да се запознае с обектите в музейния комплекс.
Националният парк-музей „Самуилова крепост” работи без почивен ден.
Интервюто с Методи Бисерков чуйте в звуковия файл.
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..