Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 години Национален парк-музей „Самуилова крепост”

Националният парк-музей „Самуилова крепост” е открит на 23 октомври 1982 година. Останки от средновековно укрепление и селище са консервирани, а районът около него е благоустроен. Там където склоновете на планините Беласица и Огражден се приближават и образуват Ключката клисура е било заселено още от IV – III век пр. Хр., но най-бурният период в неговата история е свързан с управлението на цар Самуил (997 – 1014 г.). За да засили отбраната на земите си,  българският владетел е изградил система от отбранителни съоръжения, които започвали високо от склоновете на Беласица, южно от село Ключ и опирали в Огражден. От хълма, върху който сега се намира Националният парк-музей „Самуилова крепост”, е било възможно да се контролира цялата Ключка теснина.

Историята разказва, че през 1014 г. войниците на византийския император Василий ІІ нанасят поражение на българската армия и вземат в плен 14 хиляди български войници. Василий ІІ нарежда да бъдат ослепени, а на всеки 100 - да бъде оставен по един с едно око, за да води другарите си по обратния път към дома. Цар Самуил не могъл да понесе гледката на завръщащата се ослепена армия и починал от сърдечен удар. Това било началото на края на Първата българска държава, която през 1018 година. била окончателно покорена от Византийската империя. А заради нечуваната жестокост, Василий II получил прозвището Българоубиец. „Тази трагична страница от нашата история ни дава възможност да се замислим върху това как трябва да живеем, как трябва да се случват нещата в нашето всекидневие, за да избегнем подобни трагични страници. Значимостта в нашата историческа памет, в нашето историческо съзнание е фактът, че това е край само на една част от българската история. Две столетия по-късно българската държава, след въстанието на Асен и Петър, отново се въздига обновена. Съотнесено към нашето време, означава да можем да преценим доколко трудностите, проблемите пред които сме изправени, дори и такива свързани с настъпването на края на един период от нашия живот, всъщност трябва да ги използваме, за да можем да се подготвим за ново начало. Мисля, че това е смисълът на отбелязването, на напомнянето на такива трагични  събития. Те са край за нещо  старо и начало на нещо ново“, коментира за Радио Благоевград Методи Бисерков, директор на историческия музей в град Петрич.

Националният парк-музей „Самуилова крепост” е включен в 100-те национални туристически обекта. Годишно посетителите са между 20 - 25 000. Осигурени са екскурзоводи, а с помощта на съвременните технологии всеки може самостоятелно да получи подробна информация и да се запознае с обектите в музейния комплекс.

Националният парк-музей „Самуилова крепост” работи без почивен ден.

Интервюто с Методи Бисерков чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09

Великденски акции в Кочериново

Великденски инициативи организират от „Заедно за успех“ в Кочериново. По традиция екипът на сдружението обединява усилия заедно с учениците от Средно училище „Христо Ботев“ в града. В навечериeто на светлия празник в арт работилниците деца и младежи ще изработват креативни изделия, с които ще се включат в благотворителния базар. Това..

публикувано на 19.04.24 в 11:29

Фотоизложба в защита на човешките права

„Без расизъм в изборната кампанията за Европейски парламент” – това е призивът на най-новата инициатива на  сдружение „Мулти култи колектив“. Основната цел е да се повиши осведомеността и да се посочат вредните последици от расизма в различни социални аспекти, включително като предизборен политически инструмент в българските политически..

публикувано на 19.04.24 в 10:40

Модернизират детската градина в Брезник

Модернизация на образователната среда в детска градина “Брезица” в град Брезник предстои да бъде извършена. Целта е постигане на високо ниво на енергийната ефективност и близко до нулевото потребление на енергия. Финансирането е по инвестиционен проект, който вече е одобрен и предстои реализацията му. „Това е един дълго чакан и желан проект от..

публикувано на 18.04.24 в 13:38

17 април - Международен ден на хайку поезията

От 2012 година  на 17 април светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.   Това е традиционна японска лирическа поезия, която се отличава с изключително кратко изложение. Въпреки че се състои само от три реда,  хайку може да изрази дълбочината на човешката душевност, учи ни да забелязваме наглед малките неща и случки в живота. „ Ние..

публикувано на 17.04.24 в 17:20

Проблемите с изсечените дървета в Дупница остават

В неделния ден още в ранни зори бяха изсечени 13 дървета на централния площад „Свобода“ в Дупница. Това става в присъствието на кмета на общината д-р Първан Дангов. Още преди обяд в социалните медии се появиха снимки с изсечените дървета. Хората, присъствали на това деяние, задаваха един и същи въпрос: „Защо?“. Изсичането на дърветата стана и..

публикувано на 17.04.24 в 09:32

Село Овчарци привлича туристите с красивия си център

Светещи букви на кметството, кътове за игра за децата и за отдих за възрастните, красиви дървени статуи на животни, тематична украса за всеки празник, много зеленина и цветя, са част от атрактивните нововъведения, които придават европейски вид на центъра на село Овчарци в община Сапарева баня. Според кмета Радостина Сусанина всичко това е постигнато..

публикувано на 16.04.24 в 13:45