В края на месец октомври депутатите от 48-то Народно събрание възложиха на правителството да ускори процеса за приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 г., при курс 1,95583 лв. за 1 евро. решението бе прието със 157 гласа „за”, 28 „против” и 23 „въздържали се”. Това решение на парламента провокира множество обществени дискусии и дебати за това, дали този важен за страната ни въпрос трябва да бъде решен чрез референдум.
Преди дни в столицата бе учреден Инициативен комитет за защита на българския лев. Над 300 учредители и инициатори за провеждане на Национален референдум за влизането на България в еврозоната са категорични, че България все още не е готова да влезе в „Клуба на богатите“ и е най-добре българските граждани, а не политиците да решат кога това да стане.
„Запазването на българския лев е национална кауза и доказателство за това е, че голяма част от извънпарламентарните партии, много граждански и неправителствени организации, много българи се обединиха и учредиха Инициативен комитет за провеждане на Национален референдум за запазване на българския лев като основна и национална разплащателна валута.“ Това каза за Радио Благоевград председателят на партия МИР Симеон Славчев, който е част от ИК.
Доц. Григор Сарийски, който оглави инициативата, също коментира темата в ефира на медията ни. По думите му България се е съгласила да приеме еврото, но като страна с дерогация и е записано, че страни, които не са достатъчно интегрирани, трябва да стоят и да чакат, докато икономиките им не станат конкурентноспособни, за да издържат на натиска в еврозоната. Доц. Сарийски заяви, че не може толкова съдбоносно решение, като приемането на еврото, да се поверява в ръцете на 240 човека и изтъкна, че в демократичното общество решава народът и именно затова трябва да се проведе референдум.
Другата гледна точка по темата за референдум за членството ни в еврозоната защити доц. Красен Станчев, който е основател на Института за пазарна икономика. В ефира на Радио Благоевград той каза, че искането на референдум за еврото противоречи на конституцията. „Дори да не бъде одобрено членството на България в еврозоната, това не означава, че ще бъде запазен някакъв суверенитет на действителната парична политика на БНБ.“, допълни доц. Станчев. Според него датата 1 януари 2024г. за приемане на единната европейска валута не е реалистична и страната ни не е покрила голяма част от критериите за приемането ни в еврозоната.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..