Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световната среща за климата COP27: тревоги и надежди

Курортният египетски град Шарм ел Шейх е домакин на 27-та годишна Конференция на ООН по изменение на климата, наричана още среща на страните – COP27 (англ.: conference of parties). В нея участват делегати от над 190 държави, както и на представители от гражданското общество. Начало на форума даде срещата на върха на световните лидери, която се проведе на 7 и 8 ноември 2022 година. България бе представена от президента Румен Радев. 

На тези срещи на върха се определят политиките за десетилетния напред“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Николай Петков, експерт и координатор на проекта „Променяме се с климата“ на екологичното сдружение „За Земята“ и част от младите автори на платформата „Климатека“. Той напомни за постигнатите споразумения на миналогодишната среща в Глазгоу, като  „останаха за тази година да се определят как точно страните ще актуализират своите така наречени национално определени приноси и това трябва да се прави на всеки 5 години, а вече с две години се изостава“. 

Младият учен посочи още належащи въпроси за решаване: прекратяване на субсидиите за изкопаемите горива; начините за намаляване на емисиите; механизма за подкрепа на по-слабо развитите държави, които все повече са засегнати от климатичните промени; създаване на фонд “загуби и щети“. „За съжаление донякъде е неизбежно за Европа, поне в краткосрочен план, да се върне към някои изкопаеми горива. Но на това не бива да се гледа като нещо дългосрочно и като оправдание“, коментира Николай Петков връщането в много европейски страни към въглищата: удължаване на живота на въглищни електроцентрали; отваряне на вече закрити такива; преобразуване на газови електроцентрали във въглищни. „Да, имаме нужда от повече енергия, но науката е категорична по въпроса, че  нови инвестиции в нова инфраструктура, било то за втечнен газ от Америка или газови тръбопроводи, става недопустимо. Ако искаме да ограничим повишението на земната температура до безопасното равнище“.  

Световната среща за климата COP27 продължава до 18 ноември 2022 година, като  всеки ден е с  тематичен акцент, а паралелно с преговорите се осъществяват и разнообразни съпътстващи събития. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Промените в Закона за ДДС ще изсветли бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51