Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира подмярката за младите фермери

От 2 ноември стартира приемът на документи за кандидатстване по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“ от Програмата за развитие на селските райони – 2014-2020г. За подпомагането могат да кандидатстват стопани на възраст от 18 до навършени 40 години. Бюджетът на помощта е в размер на около 30 милиона лева, които ще бъдат разпределени за около 630 проектни предложения.

„Общият размер за един кандидат е в левовата равностойност на 25 хиляди евро, които се изплащат на два транша. Първият транш е след приемане на проектното предложение в размер на 12 500 хиляди евро, а вторият транш е в същия размер, но когато се установи от Държавен фонд „Земеделие“ точното изпълнение на бизнес плана, това, което е заложено в него“ – съобщи в студиото на Радио Благоевград Стилиян Рупов главен експерт, координатор в Областната служба за съвети в земеделието – Благоевград.

По думите му, заложеното в бизнес плана трябва да бъде коректно изпълнено в оранжерията, градината или животновъдния обект, тоест, в това, с което ще се занимава стопанинът. Допустими за участие са лицата, навършили 18 години и регистрирани за първи път като земеделски стопани по НАРЕДБА 3. Самата регистрация се извършва по местонахождение на имотите на стопанството, а регистрацията, при която се получава „зеленото картонче“, се извършва по постоянен адрес на земеделския стопанин.

„Другото важно условие е това, с което ще се занимава стопанинът, да има давност поне 5 години от подаването на проектното предложение. Важно условие е и земеделските производители да имат икономически размер на стопанството между 8 и 11 хиляди евро, измерен в стандартен производствен обем. Таблицата е качена на сайта, има я и в Областната служба за съвети в земеделието, всеки желаещ може да направи проверка за своето стопанство“ – уточни още Стилиян Рупов, който напомни, че и земята на стопанството трябва да бъде узаконена или стопанинът да притежава документ за наем.

Експертът напомни, че експертите в Националната служба за съвети в земеделието ще изготвят отново напълно безплатно проектните предложения, както и ще съдействат за изпращането им в системата ИСУН. Така ще се пести средства и време на стопаните. В течение на Програмата, одобрените кандидати трябва да изкарат два обучителни курса, които са абсолютно безплатни.

Документите, които трябва да бъдат подготвени са – бизнес планът, за който помагат експертите, документите за земята с актуална скица, правно основание от службите по земеделие, за животновъдните обекти трябва да има и удостоверение от БАБХ по член 137.

Приемът на документите е по принцип до 6 януари, 2023 г., но до края на декември тази година, те трябва да бъдат подадени в Областните служби за съвети в земеделието, откъдето ще ги придвижат до електронната система.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стилиян Рупов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21