„Важно е по две причини: за да защитим потребителите след либерализацията на енергийния пазар от покачващите се цени и втората причина са проектите за целите на сградното обновяване. Защото би трябвало под някаква форма, енергийно бедните да получат допълнителна финансова подкрепа за обновяване на сгради. Когато имаме определен процент съфинансиране от собствениците се налага по някакъв начин приоритизирането на енергийно бедните“, поясни за Радио Благоевград Светослав Стойков, енергиен експерт от сдружението „За Земята“. Той напомни, че в енергийната сфера целта е да се доближим до темповете, приети с „вълната на обновяване“ от ЕК преди няколко години – 3% обновяване на сгради на годишна база. Жилищният фонд на страните в ЕС (България не е изключение) е стар, не е достатъчно ефективен, „отговаря“ за 40% от енергийните разходи на Европа и за въглеродните емисии. „Желанието на неправителствения сектор е реформите да се случат по най-добрия възможен начин. Защото в момента се наблюдава едно бързане, за да се отговори на изискванията на Плана за възстановяване и устойчивост. В момента дефиницията за енергийна бедност е разработвана единствено за целите на кандидатстването по програмата за обновяване и включва само собственици на жилища в многофамилни сгради. Изключени са наематели, ползватели на общински жилища, социално слаби, както и всички живеещи в еднофамилни сгради“, каза още експертът и подчерта, че „апелираме и работим за една цялостност на всички реформи, а не да бъдат фрагментирани, за да отговорим на формалните изисквания на Плана за възстановяване и устойчивост. Защото най-вероятно след няколко години ще трябва отново да отворим и да преработим дефиницията, а може би и голяма част от останалите реформи, за да ги доизгладим“.
На въпрос на слушател на Радио Благоевград, дали се предвижда финансова помощ за санирането на самостоятелни къщи и еднофамилни сгради, Светослав Стойков отговори: „Това е едно наше притеснение, че на практика, една много голяма част от гражданите на страната е невъзможно да получат средства за сградното обновяване на еднофамилните си жилища, защото не е предвидена в програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост. Очаква се да има по програма „Региона в растеж“. Това е една от програмите, която очакваме да стартира, може би в рамките на следващата година, но все още не са ясни параметрите. Предполагам, че до няколко месеца, пролетта догодина, да имаме малко повече информация“.
Интервюто със Светослав Стойков чуйте в звуковия файл.
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..