Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хепатит Е – подценена и невидима заплаха

    За период от над 40 години от откриването на хепатит Е вируса /ХЕВ/, медицинската наука установи много нова информация за ХЕВ и се промениха първоначалните схващания за леко, безобидно заболяване, ендемично за определени региони в света. Сега се знае, че ХЕВ инфекцията е широко разпространена, вирусът има зоонозен характер /т.е. разпространява се при животни и хора/ и може да доведе до хроничен ход на болестта.

  Българските учени активно изучават местното разпространение на вируса. Съвместните научно-изследователски проучвания на водещите изследователи гл. ас. д-р Магдалена Баймакова /Военномедицинска академия – София, проф. Илия Цачев /Тракийски университет- Стара Загора/ и доц. д-р Роман Пепович /Лесотехнически университет – София/ установяват висока ХЕВ-серопозитвност сред Източнобалкански свине – 82%, серопозитвиност/, диви свине от Западна България – 40%, индустриални свине от Южна Българи я- 60%, индустриални свине от Северна България – 36%. Български изследвания са провеждани и сред храни, където е установена 67% серопозитвност при чернодробен трансудат от свине. С партньорството на Център по трансфузионна хематология във Военномедицинска академия - София е реализирано първото за нашата страна проучване за ХЕВ сред кръвни донори. Резултатите от това проучване показват 25% серопозитвност сред български кръвни донори.

  Темата коментира в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на БНР-Радио Благоевград,  специалистът от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия – София, един от изследователите на хепатит Е.

  „Разделяме хепатит Е на две големи групи, като от тук извеждаме и пътищата на заразяване. Едни от тях, в зависимост от генотипа са тези инфекции, които преобладават в развиващия се свят, където говорим за воден път за предаване на инфекцията и възможността за възникване на епидемии – масово заразяване на хората чрез контакт с инфектирана вода. От друга страна са индустриалните страни, където преобладава зоонозния характер на инфекцията, или хранителния път на предаване. Т.е. чрез недобре  термично обработено месо и месни продукти, основно е свинско месо с акцент свински черен дроб. Основните резервоари са дивите и домашни свине, като вирусът е установен и сред много други животни като елени, кози, овце, камили, гризачи. През последните години се съобщава за  възможния парентерален начин на предаване на инфекцията и вертикален такъв. Макар много по-трудно и по-рядко, но за съжаление съществува. Т.е. инфекцията е изключително интересна, тя нещо, за което науката има още какво  да работи по нея.“


  Симптоми

  „Хепатит Е протича както всички останали видове хепатит. Има възможност за безсимптомно протичане на инфекцията, така и клинично проявено с проявите на жълтеницата. Нейното развитие във времето преминава през три стадия – продормален период, който особено през зимния период е много коварен, защото прилича на грипоподобна симптоматика, след което има развитие на типичната жълтеница с пожълтяване на кожата и склерите, както и промяна в цвета на изпражненията и урината. Доскоро казвахме, че тази инфекция може да протече само остро – т.е. минава, отминава, оздравяваме. Да, така е, но за съжаление имаме рискови групи – това са имуносупресираните пациенти, които са на определена терапия като трансплантирани пациенти, хемодиализни, онкоболни. При тях може да се очаква хроничен ход на инфекцията и към тях трябва да бъде насочено вниманието ни като клиницисти“ .

  Терапия при лечението на хепатит Е

По отношение лечението отново разделяме групите на острата инфекция, както при останалите хепатити. Много важна е изолацията, постелния  режим, симптоматично патогенетично лечение. Специфичното противовирусно лечение намира място именно при рисковите групи и при задържането на вируса при хроничния ход на инфекцията.

  Препоръки

  „Не се различават от препоръките, както при другите хепатити, когато вече сме болни и сме се заразили. Поведението е абсолютно същото – щадяща храна, ограничаване на вредните мазни, дразнещи храни, да се храним често и по малко“.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17