Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Петкова: Пчеларството може да бъде и доходен поминък

Факт е, че пчеларството освен хоби, може да бъде и перспективна професия и то за една млада жена, която се е посветила на този стар поминък. Тя се казва Ралица Петкова и е потомствен пчелар от Благоевград.

От около 10 години отглежда пчели, произвежда различни видове мед и почти всички познати пчелни продукти. От години ги продава на специално обособен щанд в центъра на Благоевград, където заедно с продуктите предлага на клиентите и информация за полезните качества на тези дарове от пчелите. Така превръща поминъка в семеен бизнес, в който помага и съпругът й.

 „Наследихме поминъка от моя дядо. Първоначално отглеждахме около 20 броя пчелни кошери, сега са около 200. Пчелините са два – единият е в землището на петричкото село Рибник, а другият край благоевградското село Зелен дол. Съпругът ми също е потомствен пчелар и той поде инициативата, първоначално да помагаме на моя дядо, а след това да  продължим като наш бизнес. Така стигнахме до днес, когато произвеждаме почти всички видове пчелни продукти“ – сподели за Радио Благоевград Ралица Петкова.

Тя е категорична, че пчеларството е необходимо както за оцеляването на биоразнообразието в природата, така и на хората, затова трябва да има повече млади пчелари. Практикува и подвижно пчеларство, за да има по-голям добив и по-разнообразен мед. Така помага и за опрашителната дейност в природата.

„От близките две години само с това се занимаваме, финансовият риск е за цялото семейство. Правим всичко възможно да имаме сигурни доходи. Има хляб в тази професия. Дето се казва: „пчелар гладен няма“. Апелирам повече млади хора да се насочват към този занаят, защото това е един дар за природата и за хората. Има смисъл да се занимава човек с това нещо“ – категорична е дамата пчелар.

Ралица е убедена, че пчеларството в България ще продължи да се развива и има бъдеще в ръцете на младите амбициозни хора, като нея. Затова приветства всички форми на обучение на младите пчелари и усвояването на тънкостите в пчеларската професия.

„Поздравявам колегите, които създадоха първият и единствен засега в България, Пчеларски университет. Това е изключително необходимо за Сектор „Пчеларство“, защото там има голям дефицит на млади хора с хъс, с идеи и посока за развитие, трябва да има повече иновативни идеи в сектора. Там, колегите пчелари са по-възрастни, това рефлектира и на техните физически възможности, не е тайна, че пчеларите през годините намаляват. Това е прекрасна инициатива, апелирам колкото се може повече млади хора да се включват, защото при едно такова образование, се събужда и една невероятна любов към природата и пчелите. Бъдещето пред пчеларството не е светло, но трябва да го има като поминък и професия“ – сподели още Ралица Петкова.

Обещахме си да продължим този разговор с повече информация за полезните качества на меда и пчелните продукти, за които винаги има какво ново да научим.

Чуйте подробностите в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Достойни възнаграждения за работещите в обществените медии

„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..

публикувано на 15.05.25 в 16:20

Иван Сабахлъков: Бихме се застраховали само, ако гарант ни е държавата

Лоша земеделска реколта очакват тази година гоцеделчевските стопани, заради неблагоприятните климатични условия в началото на пролетта. За съжаление, подобна бе картината и миналата година, когато опустошителна градушката унищожи почти на 100% реколтата в района на Гърмен и Хаджидимово. Земеделците все още чакат обещаното тогава от земеделския..

публикувано на 15.05.25 в 13:28

Богоугодна кауза обедини жителите на Хаджидимово

Добра кауза обедини жители на град Хаджидимово. Скоро в местността Качиката ще заблести 21-метров метален кръст, който ще пази от зло целия район. „Преди време, точно на Димитровден, с приятели взехме решението да вдигнем този християнски символ над Хаджидимово. Съгласувахме идеята си с Неврокопския митрополит Серафим и получихме неговата благословия..

публикувано на 15.05.25 в 11:22

Арт Портал за талант, вдъхновение и мечти отваря врати в Дупница

Ново творческо пространство за талант, вдъхновение и мечти отваря врати в град Дупница. Автори на проекта са Десислава Кузманова и Августина Георгиева, преподавателки в Основно училище „Свети Климент Охридски“, които отварят портите на своя „Арт Портал“ за всички деца в общината. „Искаме нашият „Арт Портал“ да бъде своеобразен вход за децата към..

публикувано на 15.05.25 в 11:03
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България изпълнява критериите и е готова за еврото

България изпълнява всички основни Маастрихтски критерии за присъединяване към еврозоната. Това каза в ефира на Радио Благоевград икономистът Румен Гълъбинов. по думите му, страната отговаря на изискванията за инфлация, дълг, бюджетен дефицит и лихвени проценти, като в някои от тези показатели дори се намира в по-добра позиция от много страни членки на..

публикувано на 14.05.25 в 10:39
Георги Неделчев

Георги Неделчев: Спреният референдум за еврото е удар по правото на глас на гражданите

Икономистът Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация, изрази тревога и възмущение от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото от 2026 година. “В резултат на това решение, ходът..

публикувано на 14.05.25 в 10:27

Как се създава електролитна напитка с български билки и как се произвежда устойчив протеин от щурци

След вълнуващи финални презентации и силна конкуренция, трима победители от шести сезон на акселераторската програма Elevate към Американския университет в България (АУБ) получиха инвестиции, с които ще ускорят развитието на своите проекти. Журито присъди финансиране на създателите на електролитна напитка с български билки, на..

публикувано на 14.05.25 в 10:17