Факт е, че пчеларството освен хоби, може да бъде и перспективна професия и то за една млада жена, която се е посветила на този стар поминък. Тя се казва Ралица Петкова и е потомствен пчелар от Благоевград.
От около 10 години отглежда пчели, произвежда различни видове мед и почти всички познати пчелни продукти. От години ги продава на специално обособен щанд в центъра на Благоевград, където заедно с продуктите предлага на клиентите и информация за полезните качества на тези дарове от пчелите. Така превръща поминъка в семеен бизнес, в който помага и съпругът й.
„Наследихме поминъка от моя дядо. Първоначално отглеждахме около 20 броя пчелни кошери, сега са около 200. Пчелините са два – единият е в землището на петричкото село Рибник, а другият край благоевградското село Зелен дол. Съпругът ми също е потомствен пчелар и той поде инициативата, първоначално да помагаме на моя дядо, а след това да продължим като наш бизнес. Така стигнахме до днес, когато произвеждаме почти всички видове пчелни продукти“ – сподели за Радио Благоевград Ралица Петкова.
Тя е категорична, че пчеларството е необходимо както за оцеляването на биоразнообразието в природата, така и на хората, затова трябва да има повече млади пчелари. Практикува и подвижно пчеларство, за да има по-голям добив и по-разнообразен мед. Така помага и за опрашителната дейност в природата.
„От близките две години само с това се занимаваме, финансовият риск е за цялото семейство. Правим всичко възможно да имаме сигурни доходи. Има хляб в тази професия. Дето се казва: „пчелар гладен няма“. Апелирам повече млади хора да се насочват към този занаят, защото това е един дар за природата и за хората. Има смисъл да се занимава човек с това нещо“ – категорична е дамата пчелар.
Ралица е убедена, че пчеларството в България ще продължи да се развива и има бъдеще в ръцете на младите амбициозни хора, като нея. Затова приветства всички форми на обучение на младите пчелари и усвояването на тънкостите в пчеларската професия.
„Поздравявам колегите, които създадоха първият и единствен засега в България, Пчеларски университет. Това е изключително необходимо за Сектор „Пчеларство“, защото там има голям дефицит на млади хора с хъс, с идеи и посока за развитие, трябва да има повече иновативни идеи в сектора. Там, колегите пчелари са по-възрастни, това рефлектира и на техните физически възможности, не е тайна, че пчеларите през годините намаляват. Това е прекрасна инициатива, апелирам колкото се може повече млади хора да се включват, защото при едно такова образование, се събужда и една невероятна любов към природата и пчелите. Бъдещето пред пчеларството не е светло, но трябва да го има като поминък и професия“ – сподели още Ралица Петкова.
Обещахме си да продължим този разговор с повече информация за полезните качества на меда и пчелните продукти, за които винаги има какво ново да научим.
Чуйте подробностите в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова:
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Какво е когато си доказал на себе си, а и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..
С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..
Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..