От близо година 28-годишната Надя Алуминова е военнослужещ във Военно формирование 26 400 – Благоевград. Какво може да накара една млада жена да избере тази чисто мъжка професия? Споделя, че от малка се занимава със спорт и първоначалните и интереси са и свързани с работа в полицията и противопожарната служба. А в редовете на Българската армия се озовава като на шега: „Облякох униформата на моя приятелка, хареса ми и реших да опитам. Подготвях се цяло лято за изпитите, които не са леки, но и не са много трудни. Когато човек има подготовка, винаги може да се справи“ – каза за Радио Благоевград амбициозната млада дама под пагон.
Наскоро е участвала в батальонно учение, в което заедно със своите колеги е живяла 12 дни на палатки, което за една жена е предизвикателство. Как преминава работния и ден? „Сутрин с желание обличам униформата и това ми дава самочувствие. През деня участвам в обичайните занятия и подготовки. Към този момент във военното формирование се занимавам с фотография – заснемам видеоклипове, снимки, ориентирани към тези, които имат интерес към военната дейност, да добият представа за естеството на работата ни.“
Надя Алуминова твърди, че се чувства като равен с равен в работата и с мъжете-военнослужещи. „ Не искам да ги засягам, но мога да кажа, че в определени ситуации жените се справяме доста по-добре от тях и по нищо не им отстъпване. Работим постоянно с тях – където са те, там сме и ние, не се отказваме. Това ни зарежда и ни прави по-силни и борбени, не се страхуваме от нищо“. И макар, че ангажиментите и са свързани предимно с фотографията, Надя участва в ежедневни физически занятия.
„Няма как, защото когато сме с пълно бойно снаряжение от 10-12 кг и участваме в настъпление, пеши патрули, ние трябва да сме подготвени физически и да се справим. Когато човек има воля се справя добре“. Доволна е от 12-дневното батальонно учение, в което е участвала наскоро – с ежедневните занятия на полигона и дейностите, които са били част от учението. „На мен ми беше една идея по-леко, защото заснемах видеоклипове и снимки, за да покажем на хората, как работим в реални условия. Защото понякога те си мислят, че е лесно, но не е така. За две седмици се къпеш на 3-4 дни, което не е най-приятно, но затова съм положила клетва да служа на Родината. И няма никакво значение дали ще бъде 12 или 20 дни. Така е в армията“.
За Надя Алуминова Родината е всичко – „Моят роден дом, работа, която обичам. Всичко бих направила за България“.
"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..
Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..
Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..
Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..