Приобщаването на децата със специални образователни потребности в училище е приоритет в работата на фондацията „За утре“, която е със седалище в Благоевград. Целта, която са си поставили, е да организират групови занимания, като наред с образователната работа с децата се стремят да създадат и нужните социални и комуникативни умения.
Димитър Урдев от неправителствената организация сподели своя опит като родител на дете със СОП. Според него начинът, по който функционира системата на образование не е това, от което тези деца имат нужда. „Самата система няма сили сама да се промени, тя има нужда от външен натиск, за да изпълнява пълноценно своите функции. Това не е проблем само за децата със СОП, това е проблем и за децата, които имат малки дефицити, почти незабележими, но те се отразяват върху способността им да участват адекватно в образователния процес. Има много програми, които се опитват да разрешат тези проблеми“, сподели за Радио Благоевград Димитър Урдев. Според него не е оценена докрай способността на системата да приеме тези деца от гледна точка на подготовката на педагогическия персонал. „Това е моята цел: да накарам системата да възприеме един модел на работа, с който на тези деца ще може да им се предостави пълната подкрепа, от която имат нужда. От една страна образователният процес да е организиран по подходящ за тях начин. От друга страна материалът, който те трябва да научат, трябва да бъде поднесен по подходящ за тях начин“, добави още той.
Димитър Урдев даде пример с работата на ресурсните учители. „Те работят с децата със СОП един час два или три пъти в седмицата, което е абсолютно неефективно и няма как да даде добри резултати. За мен модел №1 е работата в САЩ. Там в училище се срещат няколко услуги, които се предоставят на едно дете със СОП – образователна, социална и медицинска в зависимост от адекватната оценка, която се прави на едно дете във връзка с неговите нужди. Целта е тези деца да получат образование, професия, да бъдат самостоятелни граждани на едно общество, да бъдат пълноценни граждани на това общество, да придобият трудови навици, да не бъдат в тежест на обществото, а напротив, да допринасят за развитието на обществото, от което са част“ – допълни още Димитър Урдев.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..