Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С дронове и мониторингови станции опазват природата в Благоевград

Модерните технологии и тяхното използване в дейности, свързани с опазването на околната среда – върху това работят представители на местната власт, неправителствения сектор и студенти и ученици от Благоевград.

Инициативите са подкрепени от екоминистерството и тяхното представителство в областния център, в лицето на РИОСВ.

Какви са резултатите от няколкомесечното проучване, извършено както на територията на общината, така и в близки географски райони ни разказва в репортажа си Бойка Браткова.

Двайсет мониторингови станции, изследващи чистотата на въздуха, са разположени на невралгични точки в Благоевград.

От началото на този месец обаче, показателите, които отчитат технологиите, са притеснителни. Системите са част от проекта, който се разработва на територията на общината, уточни Наталия Димитрова от Сдружение „Център за природни и социални изследвания – Благоевград“.

Зелените системи и тяхното състояние също са част от разработката на проектното проучване. В Благоевград обследваната с безпилотни летателни апарати площ, възлиза на над 1 млн.кв.м.

Над 70 студенти от ЮЗУ „Н. Рилски“ и ученици от НХГ „Св.св.Кирил и Методий“, са част от екипа за наблюдение състоянието на околната среда в Благоевград.

Мирослав Иванов е преподавател в Природо-математическия факултет на университета и е с преки впечатления от работата на младите еколози.

Провокативните възможности на съвременните технологии увличат подрастващите в различните екологични дейности.

Според експерта от РИОСВ в Благоевград, Василка Топчиева, това е и причината инициативата, в която участват както местните власти и неправителствените организации, но и младите хора, да придобие такъв качествен мащаб.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36