Модерните технологии и тяхното използване в дейности, свързани с опазването на околната среда – върху това работят представители на местната власт, неправителствения сектор и студенти и ученици от Благоевград.
Инициативите са подкрепени от екоминистерството и тяхното представителство в областния център, в лицето на РИОСВ.
Какви са резултатите от няколкомесечното проучване, извършено както на територията на общината, така и в близки географски райони ни разказва в репортажа си Бойка Браткова.
Двайсет мониторингови станции, изследващи чистотата на въздуха, са разположени на невралгични точки в Благоевград.
От началото на този месец обаче, показателите, които отчитат технологиите, са притеснителни. Системите са част от проекта, който се разработва на територията на общината, уточни Наталия Димитрова от Сдружение „Център за природни и социални изследвания – Благоевград“.
Зелените системи и тяхното състояние също са част от разработката на проектното проучване. В Благоевград обследваната с безпилотни летателни апарати площ, възлиза на над 1 млн.кв.м.
Над 70 студенти от ЮЗУ „Н. Рилски“ и ученици от НХГ „Св.св.Кирил и Методий“, са част от екипа за наблюдение състоянието на околната среда в Благоевград.
Мирослав Иванов е преподавател в Природо-математическия факултет на университета и е с преки впечатления от работата на младите еколози.
Провокативните възможности на съвременните технологии увличат подрастващите в различните екологични дейности.
Според експерта от РИОСВ в Благоевград, Василка Топчиева, това е и причината инициативата, в която участват както местните власти и неправителствените организации, но и младите хора, да придобие такъв качествен мащаб.
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":