Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 29% са поскъпнали храните спрямо миналата година

Изпратихме месец ноември с постъпателно увеличение на цените на основните хранителни продукти. Тенденцията е постоянна, но е нагоре. Какво да очакваме през празничния месец декември и как да пазаруваме разумно по Коледа и Нова година? Потърсихме за коментар Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

„Положителният процес към намаляване от лятото е ликвидиран и сега се върнахме към нивата, като среден базис на цените на основните храни от „потребителската ни кошница“, към периода от пролетта. На практика, имаме пиковата стойност от месец май или 29 % разлика в нивата на цените от 2021 година“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.

Свинското месо и зелето запазват цените от миналата година, но най-осезателно е увеличението при кашкавала с 45%. Като цяло, поскъпването при млечните продукти на годишна база, е около 33%.

Вече трудно се намира сирене под 20 лева за килограм и кашкавал под 30 лева. Има и примери за цени на кашкавала около 35 лева. Затова, не малка част от потребителите, купуват или по-малко количество, или предпочитат по-евтините имитиращи млечни продукти. Ще се превърнат ли в деликатес млечните продукти – попитахме още Владимир Иванов.

„Те вече са деликатес за българската трапеза. Цени от 30 – 35 лева за кашкавал, каквито се наблюдават, са твърде високи, несъразмерни, тъй като цената към дадения момент е около 16 – 16.50 лева за килограм на едро. Говорим за високо качество, но разликата е огромна. Затова се обръщам към потребителите, когато пазаруват, нека много добре да си правят сметка, да се оглеждат, да търсят информация и да не способстват за реализацията на подобни недобри търговски практики“ – посъветва експертът.

Владимир Иванов подчерта, че не трябва да очакваме поскъпване на рибата за предстоящия празник Никулден. Това се отнася и за останалите хранителни продукти, защото има добро предлагане на храни на пазара, даже в излишък. Не трябва да очакваме апокалиптични картини, а по-скоро запазване на настоящата тенденция.

„Зимата ще е тежка, но не и апокалиптична. Сериозно повишение на цените на храните не трябва да очакваме. Друг е въпросът, ако се съпостави с нивата на доходите, откъдето явно идва драмата. Няма условия за предизвикване на някакви бурни пазарни процеси, естествено, ако не ескалира напрежението в Украйна“ – уточни още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Владимир Иванов посъветва потребителите да внимават откъде и какво купуват, да не купуват на всяка цена, да не се подават на паниката, а да търсят сериозен източник на информация, особено по отношение на стоките с лошо качество.

„Ако си купим свинско месо и зеле за празничната трапеза, ще платим точно толкова, колкото и миналата година. Всичко зависи от това, какво ще сложим на коледната трапеза и разходите, които ще направи домакинството, извън пазара за храни, тъй като драмата настъпва, когато разходите изпреварват доходите. Но, като цяло, имаме един добре структуриран пазар в едни конкурентни отношения, тоест, от гледна точка на пазара, драма няма“ – категоричен е Владимир Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50