Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Сабахлъков: Само обединени можем да решим проблемите в земеделието

Земеделци излязоха днес на протест край Симитли, заради сериозните проблеми в Сектора, които от години нямат решение, а се трупат и нови. Стратегическият план за земеделие, занижените ставки за подпомагане и като цяло бъдещето на българското селско стопанство, което за съжаление става все по-неатрактивно за родните фермери, са само част от проблемите, които поставят недоволните земеделци.

Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово, който е един от активно протестиращите през последните години, няма да участва в днешния протест.

Попитахме го защо:

„Аз съм участвал в много протести, но през годините виждаме, че проблемите се наслагват, а няма решение. Решават се частично, утолява се напрежението, а пак си оставаме по старому. Моето мнение, като активно протестиращ през последните 20 години е, че трябва да се обединим всички земеделски производители и да ги поставяме ребром нещата, а не, като си реши някой личния проблем и до там стихват протестите. Иначе, винаги подкрепям протестите, защото това е най-правилният начин да бъдат чути исканията на хората. Това е най-демократичният начин, но когато, конструкцията е сбъркана, в частност в Сектор „Земеделие“, колкото и да протестираме, стигаме до един извод, че ще постигнем същото нещо“ – коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.

Според земеделеца, българските стопани все още не могат да усетят, че България е част от Европейския съюз и от Европа. Това е глобалният проблем, който се наблюдава през последните 20 години.

„Вече сме на прага на четвъртия програмен период, а ние сме в същото положение. Значи, проблемът си е в нас, а не в Европа, защото всички виждаме, че Европа дава, но то не стига до българския земеделец. Затова казвам, че нещо е сбъркано в конструкцията на самата държава и в Сектор „Земеделие“ – категоричен е фермерът. Затова, според него е наложително да се създадат сдружения, конфедерации, в които земеделците да защитават интересите си. В противен случай, българското земеделие ще остане неатрактивно за стопаните. Поради тази причина, повечето от тях предпочитат да работят в чужбина.

Според Иван Сабахлъков, вече е налице демографски проблем и в Сектор „Тютюнопроизводство“. Селата се обезлюдиха, няма поминък, а всички цигарени фабрики в страната, освен в Пловдив, са затворени.

„В момента този отрасъл е към замиране. Самите фирми, които изкупуват тютюна, започнаха да бягат и се насочват към чужди пазари. Защо държавата нехае за този поминък, при положение, че толкова голям процент от акциза  влизаше в хазната? Унищожихме един отрасъл, който създаваше и поминък и доходност. Но, явно ние в България, се самоунищожаваме и мислим, че някой друг ни е виновен“ – коментира още земеделецът.

Той съобщи, че само една фирма е предложила кашони за изкупуването на тютюна в гоцеделчевско и все още не е ясно, кога ще стартира реално изкупната кампания.

Според Сабахлъков, цената, която би трябвало да получат стопаните за доброто качество на тютюна тази година, е около 12-13 лева за килограм, но очакванията са фирмите да предложат около 8-9 лв.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31