Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова технология за възстановяване на зрението при катаракта бе приложена в Благоевград

Нова технология за възстановяване на зрението при катаракта бе приложена в Благоевград от офталмолога д-р Йордан Тумбев. При нея се използва вътреочен имплант – вградена леща с удължен фокус. Той осигурява добро зрение плавно преминаване към различни дистанции – нещо, което е трудно постижимо при други импланти. Последното поколение леща Vivity e лещата с удължен фокус, която дава независимост от очила на средно и далечно разстояние, както и функционално зрение за близо.

 Разработката е на американска компания и вече е представена на световните конгреси по очни болести. Медицински център „Визио“ и д-р Тумбев са партньори на Националната кампания „Право на зрение“ на Института за здравно образование, чиято цел е да популяризира постиженията на българските офталмолози сред обществеността.

„Тази технология е от около година в световен мащаб тъй като технологично се подбират възможни места за имплантиране и бяхме избрани от фирмата-производител, сред които и клиники в София и Пловдив. Това е особен вид леща, която не за пръв път се предлага на световния пазар. Но тук вече производителят стига до съвършенство в технологиите, което позволява едновременно виждане на средни разстояния, както и за по-далечни. За съвсем близко разстояние и тестове с дребен шрифт – да, естествено трябва да се носят очила при тази технология, но това е голямо улеснение, особено за активно работещи хора. Затова е много важно да подберем пациентите да е удобно за тях, разпитвайки ги какво е естеството на ежедневието им и колко са активни – при деца, таксиметрови и международни шофьори. За хора, които работят с компютри в офиси, това е изключително добро решение“ – каза д-р Йордан Тумбев в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. По думите му и до момента са работили с подобни лещи, но при част от тях са наблюдавани странични особености, които създават дискомфорт и пациентите не могат да свикнат с тях.


Манипулацията за премахване на перде спада към т.нар. еднодневна хирургия. Тя се извършва безкръвно, безшевно, с местна упойка, като пациентът си е вкъщи още на същия ден.  До момента са оперирани 40 пациенти -  български и чуждестранни граждани. Всички наблюдавани пациентите се чувстват отлично и споделят, че без проблеми изпълняват ежедневните си задължения. „Това зависи от методиката, с която се работи, затова е препоръчително  методиката и апаратурата, с която се имплантира тази леща, да бъдат на най-високо съвременно техническо ниво. Нашата клиника, както и още няколко клиники, отговаряме на този критерии. По принцип след 2-3 ден след операцията всичко е наред. Резултатите при имплантираните пациенти са много добри.“

За добрия резултат на операцията е изключително важно лещата да бъде  изчислена правилно, според индивидуалните особености на пациента, настоящите диоптри и очакванията. За целта се използва безконтактен биометър – апарат, който прецизно измерва окото, отчита индивидуалните му особености и планира подходящата леща. Пациентът първо се поставя на този апараат, а след изчислението на лещата се преминава и към самата процедура. Засега единственият за Благоевград апарат, считан за златен стандарт при катаракталната хирургия – очният робот Centurion се намира в операционнната на д-р Тумбев. Апаратът принадлежи към серията „операционна на бъдещето”, защото напълно се интегрира с други компоненти, използвани от хирурга – системи за диагностика, микроскоп и др. При разработката му са участвали хирурзи отцял свят, с фокус върху неговата ефективност и безопасност за пациента. Процедурата е кратка и максимално щадяща. „Когато правех клиниката преди 12-13 години бях решил да не купувам нови апарати от финансово естество, но за 13 години около 3-4 пъти съм сменявал апаратура заради новите технологии. Изключително бързи са темповете, с които се развива апаратурата” -  връща се назад във времето д-р Тумбев. 

  Операцията за премахване на перде е най-често извършваната не само в офталмологията, а и в хирургията като цяло. Годишно в Благоевград се извършват над 1000 подобни процедури.

  Катарактата, наречена още старческо перде е водеща причина за загуба на зрение в световен мащаб. Тя не подлежи на профилактика и предотвратяване, но за сметка на това е лечима. Катарактата представлява потъмняване на естествената леща, намираща се вътре в окото и до влошаване на зрението. В повечето случаи катаракта се развива с напредване на възрастта, поради което се нарича „старческо перде”. Развива се над 55-60-годишна възраст. Заболяването може да засегне както само едното око, така и двете очи едновременно. Симптомите са замъглено или двойно виждане, помътняване на цветовете, честа смяна на очилата.

  Единственото лечение на катаракта е хирургичното. Методът се нарича факоемулсификация, при него се използва ултразвуков наконечник, който раздробява естествената леща на окото и аспирира /премахва/. На нейно място се поставя изкуствен имплант, който възстановява зрението. Съвременните импланти са изработени от материя, която е биосъвместима – наподобява 99% естествената леща, защото остава в окото до живот. Изкуствената леща гарантира дори и по-добро зрение, отколкото пациентът е имал на младини. Всичко това се извършва под строг компютърен контрол с предварително зададени параметри.

  Операцията за премахване на перде се поема от НЗОК, но касата засега не поема стойността на импланта.

Интервю на Лалка Радкова с д-р Йордан Тумбев 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46