Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филологическият факултет на ЮЗУ работи за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина

В Национална научна програма са включени 5 висши учебни заведения - ЮЗУ “Н. Рилски”- Благоевград, СУ „Св. Климент Охридски”, ПУ „Паисий Хилендарски”, ВУ „Св. св. Кирил и Методий” и ШУ „Епископ Константин Преслав”. Координатор е Българската академия на науките, която е с най-голям принос  и продукция в областта на българистиката. Проф. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград очерта необходимостта от тази съвсем нова, интересна програма и нейните задачи, които трябва да бъдат реализирани в рамките на три години. 

„По тази програма ние осъществяваме една обща докторска програма заедно с колегите от Корча, Албания.Тя е в сферата на българистиката и е насочена към подпомагане на нашите сънародници, които искат да се обучават в по-висока степен” – каза за Радио Благоевград проф. Панайотова. 

През месец септември следващата година ще се проведе семинар, в който ще бъдат включени чужденци. Те ще могат да се възползват от различни културни прояви. Предстои голяма конференция на тема „Българистиката по света, филологията у дома”, която също е планирана за следващата година. „Имаме възможност по тази програма, както и другите университети – партньори, да поканим известни българисти от чужбина, които да се включат в преподаването в ЮЗУ, в научната дейност, в осъществяването на ръководство на докторанти в рамките до три месеца. Това може да бъде финансирано от програмата по българистика”- сподели проф. Панайотова и допълни, че програмата предвижда финансиране на монографии на чуждестранни българисти. 

„Мога да кажа смело, че това е първата такава програма. Имаше няколко инициативи на вицепрезидента г-жа Йотова за създаването на Български културен институт, но това е 3-годишна програма, която има много по-амбициозна задача чрез привличане на млади кадри и на утвърдени българисти. Смятам, че тя ще бъде изключително полезна и за утвърждаването на положителния облик на науката, която се прави в Югозапада. В крайна сметка именно утвърждаването на чуждестранни колеги, които ще преподават и ще обучават докторанти, ще се включат в различни прояви, ще могат да направят след това своите презентации в западнте страни” – коментира проф. Панайотова, декан на Филологическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21

Любомира Димитрова: Добре е да си позволяваме поне две почивки в годината

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати.  В..

публикувано на 30.06.25 в 13:42

Дима Кисьова представи дебютната си поетична книга в Благоевград

Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..

публикувано на 30.06.25 в 10:03