Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сектор „Тютюн“ изпраща ползотворна година

Въпреки всички предизвикателства през изминалата година, Сектор „Тютюн“ изпраща една ползотворна 2022. Такава е оценката, която направи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн, ELTI.

„Бих казал, че Секторът стои стабилно, дори в контекста на изкупната  кампания, която върви усилено. Към момента, близо 70 % от тютюневата реколта от черитите сортови групи, отглеждани в страната, вече е реализирана и според климатичната обстановка, смятам, че до края на месец февруари 2023 г., тя ще приключи на 100%“ – съобщи още Цветан Филев.

По традиция, през последните няколко стопански години, първи се реализираха малки пилотни количества тютюнева суровина от първата едролистна сортова група тютюн “Бърлей”. До моментаот нея са продадени около 260 тона или близо 51% от произведените 515 тона. Средната изкупна цена варира между 4,20-5,10 лв/кг. От втората едролистна сортова група “Виржиния”, на която производството е около 1195 тона, също има реализирани значителни количества.

При дребнолистната сортова група ориенталски тютюн “Каба Кулак” са продадени около 357 тона, или приблизително 65% от произведените 550 тона. Средната изкупна цена е между 6,20-6,70 лв/кг. От втората ориенталска сортова група дребнолистен тютюн “Басми” са реализирани около 2520 тона, или близо 73% от произведените 3450 тона. Средната изкупна цена при нея е между 8,05-9,00 лв/кг., тоест тя е с около 10% по-висока, в сравнение с миналата година.

По данни на “Национална асоциация на тютюнопроизводителите – 2010” (НАТ-2010), в страната през 2022 година са произведени общо 5710 тона тютюнева суровина. За сравнение през 2021 година, общите обеми са били 6935 тона, а през 2020 година – 7508 тона. През настоящата изкупна кампания реализираният тютюн се изплаща в определеният 30 дневен срок, съгласно Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия.

„Отминаващата година е добра за тютюнопроизводителите и по отношение на финансовите интрументи. За 11 поредна година, през месец март, тютюнопроизводителите получиха около 70 милиона лева по финансовата схема Преходна национална помощ за тютюн, неовързана с производството върху старите референтни години 2007, 2008 и 2009. За пръви път се получиха средства по Схемата de minimis за компенсиране на повишаващите се цени на консумативни и енергоносители. Бяха компенсирани и тютюнопроизводителите, които първоначално не отговаряха на изискванията. Освен това, Секторът беше подпомогнат и с трети финансов инструмент през месец септември и това е Националната схема за подпомагане на всички земеделски производители за преодоляване на последствията от войната в Украйна. Така че, в това отношение, тютюнът беше равнопоставен на останалите сектори и се надяваме, това да продължи и през новата година“ , уточни председателят на НАТ-2010.

Надеждите на бранша са, че и през новата 2023 г., ще има още един такъв пакет за подпомагане на тютюнопроизводителите. Това ще бъде обсъдено на предстоящия, през месец януари, Консултативен съвет по тютюна.

„Важно е да се знае, че през новата година тютюнопроизводителите ще подават заявления за кандидастване по бъдещата Схема Преходната национална помощ за тютюн през новия Програмен период 2023-2027 г., с нови условия и нови референтни години, в случая 2016, 2017 и 2018 г. Наредбата се изготвя в момента и на нея трябва да отговарят бъдещите бенефициенти“, допълни Цветан Филев.

Той бе катерогичен, че новият финансонв инструмент вече е одобрен категорично на европейско ниво на 200%. Целта на бранша е да се усвои целият пакет от мерки, които могат да се договорят.

Припомняме, че това бе една от основните теми коментирани в ефира на Радио Благоевград през годината с ръководството на НАТ- 2010, което работи усилено през последните години това да се случи. Предложението за новата Референтна рамка за тютюна бе направено от България и одобрено от eвропейските институции.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01