Научните изследвания показват, че терапия, подобрена със социални роботи и виртуална реалност, подобрява уменията на децата с комуникативни нарушения. Екип от специалисти от различни научни институции предлагат разработване на методология за проектиране на игрови сценарии за логопедична терапия, подобрена с асистиращи технологии. Методологията ще създаде иновативно мислене у логопедите как да интегрират в практиката си социално асистиращи роботи, технологии за разширена реалност и обработка на естествен език за по-рълноценно възприятие и познание чрез действие и преживяване. Именно затова учени от три институции работят върху създаването на облачни услуги, платформа и сценарии за стимулиране на активен речник при деца и подрастващи с комуникативни нарушения.
Същността на проекта обясни в ефира на Радио Благоевград гл. асистент Анна Андреева от катедра „Логопедия” на ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград: „Основната ни цел е да изработим специални сценарии за логопедична терапия, които са иновативни. Всъщност ние предвиждаме включване на хуманоидни и нехуманоидни роботи, виртуална реалност и изкуствен интелект. Специално в логопедичната работа тези технологии се прилагат за първи път в България. Крайната цел на нашия проект е да се формират облачни услуги и една платформа, в която програмите, които са разработени и сценариите, ще бъдат свободно достъпни и ще могат да се ползват безплатно.”
Ръководител на проекта от ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград е доц. д-р Миглена Симонска, декан на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт”. Тя допълни, че към хуманоидните роботи, които и сега се използват в логопедичната терапия, ще бъде разработен софтуер, насочен към ежедневни дейности. Така речникът на децата ще бъде обогатен с думи от ежедневието. И даде примери: „Например използваме хранителни продукти. Под формата на игра детето може да пазарува в магазин. Чрез виртуална реалност всъщност ще се пресъздаде 3D модел абсолютно 1:1 като обстановката в хранителен магазин, в зеленчуков магазин, в банята, във всекидневната и т.н. Всъщност детето ще вижда всичко като реални обекти и по този начин ние ще стимулираме активен речник. Детето ще е в една реална обстановка чрез тази виртуална реалност и със специалните очила, които ще слагаме, ще вижда реално предметите. По този начин ще активизираме още повече езиковото развитие на децата и най-вече ще ги стимулираме да използват активно своята реч. Ще развиваме речевата продукция – да назовават, да правят изречения, да отговарят на въпроси, да задават въпроси. Ние ще осигурим свободен достъп до облачните пространства, това ще помогне на нашите студенти, когато станат дипломирани логопеди да ги използват, съответно да обучават родителите как да използват тези технологии.”
Проектът „Иноватвна методология за интегриране на асистиращи технологии в логопедичната терапия при деца и подрастващи” е спечелен след конкурс на Фонд „Научни изследвания” за 2022 г. Сумата е 349 700 лв. По него работят три институции. Водеща организация е Институтът по Роботика към БАН с ръководител проф. д-р Анна Лекова. Партньори са ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград с ръководител доц. д-р Миглена Симонска и УниБИТ с ръководител проф. Георги Димитров. Проектът е с продължителност 3 години.
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..