„Пчеларите, пазителите на най-полезните същества в природата – пчелите, трябва да ги има, за да имаме на трапезата си едни от най-здравословните храни в света - меда и пчелните продукти“. В това е убедена Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на каузата да опазва пчелите и да произвежда качествен мед и здравословен пчелни продукти, които могат да ни дарят здраве от природата и кошера.
Ралица и семейството й превръщат пчеларството от хоби в професия преди около 10 години. От наследените тогава около 20 кошера от нейния дядо, в момента пчеларите се грижат за около 200 кошера, разположени са в благоевградско и в петричко.
Пчелар, гладен няма
„Има „хляб“ в тази професия. Както се казва „пчелар, гладен няма“. Затова аз апелирам, колкото се може повече млади хора да се насочат към този занаят, защото това е един дар и от природата и за природата. Стига човек да желае, има смисъл да се занимава с това нещо“ – категорична е Ралица Петкова.
Тя подчерта, че в Сектор „Пчеларство“ има огромна нужда от млади хора с иновативни идеи, защото повечето пчелари са възрастни, пчеларството е със затихващи функции, а това е във вреда за цялото ни общество.
Оригинални рецепти за здраве от кошера
Според Ралица Петкова е изключително важно хората да бъдат запознати с полезните качества на различните видове мед и пчелни продукти, а в това отношение има доста пропуски.
„Пчеличката се е постарала да посети безброй билки, цветя и храсти, за да събере този, така ценен нектар, меда. Пчелният прашец през този сезон е изключително полезен за засилване на имунната пчелният система, затова го препоръчвам горещо. Най-добрата комбинация за това е на мед и пчелен прашец. Така и самата пчела се зазимява и предпазва в кошера. Това е оригиналната рецепта за здраве от кошера. Всеки може да си я приготви у дома или да си закупи от проверен пчелар в готов вид. Една лъжичка на ден е напълно достатъчна за засилване на имунитета през зимата“, съветва дамата пчелар.
Клеевата тинктура е също универсален лек
При първите симптоми на настинка Ралица Петкова препоръчва ударно използване на клеева тинктура, разтворена в хладка вода.
„Може да се използва за пиене, жабурене, впръскване в гърлото и в носа при хрема. Отлично средство за засилване на имунната система“.
Прополисът – натурален антибиотик
„Прополисът пчелата използва в кошера, за да поддържа идеална среда на живот, като убива всякакви бактерии, плесени и микроорганизми. Така си поддържа, както се казва, къщичката чиста. Това е натуралният антибиотик, който човек може да ползва срещу всякакви вирусни инфекции. Много хора така се предпазват здрави през цялата година“, сподели още Ралица.
Търсенето на мед
Според дамата пчелар, консумацията на мед и пчелни продукти се засилва през есенно - зимния сезон. По време на ковид пандемията е имало повишено търсене, но в момента, икономическата криза оказва негативно влияние върху консумацията на тези дарове от природата и кошера.
„Хората, наистина намаляват потреблението, но ние трета година заставаме тук, на нашия щанд в центъра на Благоевград, с идеята да ги информираме, да им предлагаме качествени, натурални продукти. Имаме редовни клиенти, което ни радва, че хората не спират целогодишно да употребяват мед и пчелни продукти“, коментира още дамата пчелар.
Върни празен – вземи пълен буркан с мед
За да се задържи цената на меда и пчелните продукти в разумни граници, търговците прибягват да интересни инициативи. В момента има криза за стъклени буркани, в които се продава меда, затова Ралица Петкова приканва клиентите да върнат стар, празен буркан и да си вземат пълен, без надценка, заради поскъпването на стъклото:
„Така, хем ще пазим природата и тези ценни суровини, хем, ще се стремим да не вдигаме цената“.
На щанда с богато разнообразие от мед и пчелни продукти се предлагат и брошури с информация за тяхната полезност. Клиентите могат да научат всичко, което ги интересува и от непринуден разговор с продавача и пчелар Ралица Петкова. Оказа се, че получената информация е много полезна, защото, колкото и да говорим за меда и пчелните продукти, винаги има какво ново да научим за тях.
Чуйте повече в разговор с жители на Благоевград и с пчеларя Ралица Петкова:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..